Segmental mandibula rezeksiyonlarında rekonstrüksiyon amacıyla kullanılan herbert vidaları ve rekonstrüksiyon plak sisteminin kırılma dirençlerinin değerlendirilmesi için poliüretan model üzerinde deneysel biyomekanik çalışma
Experimental biomechanical study on the polyurethane model for evaluation of the breaking resistance of herbert screws and reconstruction plaque system used for reconstruction in segmental mandibular resections
- Tez No: 688990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT DEMETOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Tümör rezeksiyonları sonrası oluşan defektin rekonstrüksiyonu için birçok teknik kullanılmaktadır. Bunlardan biri de rekonstrüksiyon materyalleri ile bu defektlerin onarımını sağlamaktır. Kullanılan materyallerin uzun dönem stabilizasyonunun çiğneme kuvvetlerine karşı dirençli olması bu tedavilerin en önemli kriterlerinden biridir. Bu çalışmanın amacı Herbert vidaları ile rekonstrüksiyon plaklarının kırılma dirençlerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Tez çalışmasında 20 adet poliüretan mandibula modeli her iki grupta 10 adet model olacak şekilde Grup H ve Grup R olarak iki gruba ayrılmıştır. Modeller üzerinde korpus bölgesinde 20 mm'lik segmental bir defekt oluşturulmuştur. Kalan segmentlerin bir arada tutunabilmesi için 6 delikli mini plak her model için kullanılmıştır. Grup H'deki modellerde defektin onarımı için 40 mm uzunluğunda her modelde ikişer tane olmak kaydıyla Herbert vidaları kullanılmıştır. Grup R'de ise defektin onarımı için 2,4 mm'lik rekonstrüksiyon plak ve vida sistemi kullanılmıştır. Modeller yükleme cihazına sabitlenerek vertikal kuvvetlere maruz bırakılmış ve kuvvet-yer değştirme (uzama) ile maksimum kırılma dirençleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Grup H ve Grup R'nin 1, 3, 5 ve 7 mm'lik yer değiştirmelerinde kaydedilen kuvvet değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Many techniques are used for the reconstruction of the defect formed after tumor resections. One of them is to repair these defects with reconstruction materials. The long-term stabilization of the materials used and their resistance to chewing forces is one of the most important criteria of these treatments. The aim of this study is to compare the breaking resistance of Herbert screws and reconstruction plates. Materials and Methods: In the study, 20 polyurethane mandible models were divided into two groups as Group H and Group R, using 10 models in both groups. A 20 mm segmental defect was created in the corpus region on the models. A 6-hole mini plate was used for each model to hold the remaining segments together. For the repair of the defect in the models in Group H, 40 mm long Herbert screws, two in each model, were used. In Group R, a 2.4 mm reconstruction plate and screw system was used to repair the defect. The models were fixed to the loading device and exposed to vertical forces, and the force-displacement and maximum breaking resistances were compared. Results: No statistically significant difference was found in the force values recorded at 1, 3, 5 and 7 mm displacements of Group H and Group R (P>0.05).