Otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında T hücre ve yüzey reseptörlerinin hipertansiyon ve renal progresyonla ilişkisi
The relationship of t cell and surface receptors with hypertension and renal progression in patients with autosomal dominant polycystic kidney
- Tez No: 688996
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı (ODPBH) olan bireylerde T hücre reseptörlerinin (TCR) hipertansiyon (HT) ve renal progresyonla ilişkisinin incelenmesidir. Ek olarak TCR'lerin ODPBH'de toplam böbrek hacmi (TKV) ve PKD genleriyle olan ilişkisini de incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Nefroloji polikliniğine başvuran, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve PKD gen analizi sonuçlarına göre daha önceden tanı almış 72 ODPBH'li hasta ve 23 kişilik sağlıklı kontrol grubu alındı. Tüm katılımcıların fizik muayeneleri, kan basınçları ölçümleri, demografik bilgileri, boy-kilo bilgileri, HT öyküsü, kardiyovasküler hastalık öyküsü, rutin idrar, tam kan sayımı, biyokimya tetkikleri kayıt altına alındı. MRG yöntemi ile toplam böbrek hacmi (TKV) ölçülüp boya göre hesaplandı. Hastalar CKD-EPI yöntemi ile hesaplanan glomerüler filtrasyon hızı (GFR) değerlerine göre kendi içerisinde kronik böbrek hastalığı (KBH) evreleri olarak 5 farklı gruba ayrıldı. Ayrıca yıllık ortalama 2,5 ml/dk'den daha fazla GFR düşüşü olanlar hızlı progresyon, olmayanlar ise yavaş progresyon olmak üzere iki grupta değerlendirildi. Tüm veriler elde edildikten sonra, evrelere ayrılmış olan hastalar kendi aralarında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation the relationship of T cell and surface receptors (TCR) with hypertension (HT) and renal progression in individuals with autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD). In addition, we aimed to examine the relationship of TCRs with total kidney volume (TKV) and PKD genes in ADPKD. Materials and methods: The study included 72 patients with ADPKD who applied to the Erciyes University Nephrology outpatient clinic and were previously diagnosed according to magnetic resonance imaging (MRI) and PKD gene analysis results, and a healthy control group of 23 people. All participants physical examination, blood pressure measurements, demographic information, height-weight information, history of HT, history of cardiovascular disease, routine urine, complete blood count, biochemistry tests were recorded. Total kidney volume (TKV) was measured by MRI and calculated according to height. The patients were divided into 5 different groups as chronic kidney disease (CKD) stages, according to the glomerular filtration rate (GFR) values calculated by the CKD-EPI method. In addition, those with a mean annual GFR decrease of more than 2.5 ml/min were evaluated in two groups as rapid progression and those without slow progression. After all data were obtained, patients divided into stages were compared among themselves.