Beşinci sınıflarda bağlantıcılık temelli bilgi ve iletişim teknolojileri destekli çevrimiçi yabancı dil dinleme becerisi öğretimi
Information and communication technologies supported online connectivist foreign language listening skill teaching in fifth grades
- Tez No: 689012
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ OCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Eğitimde dijitalleşme çoğu zaman eğitimcilerin yetişebileceğinden hızlı bir şekilde ilerlemekte iken pandemi nedeniyle eğitimin büyük ölçüde uzaktan yapılması eğitimcileri daha da zorlamıştır. Dahası, günümüz öğrencileri Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) ile iç içe durumdadır ve hayatlarında bu unsur önemli bir yer tutmaktadır. Dolayısıyla bu öğrencilere ulaşmak için dijitalleşen eğitimde BİT kullanımı kaçınılmaz görünmektedir. Eğitimciler açısından bu duruma uyum sağlamak kolay görünmemektedir ve bunun temel nedenlerinden biri öğrenme kuramlarının bu yeni duruma tam uyumlu olmamasıdır. Bu anlamda dijital ağlarla örülü bir eğitim için ortaya konan bağlantıcı öğrenme kuramının içinde bulunduğumuz teknoloji çağına özgü öğrenme-öğretme süreçlerine rehberlik etmesi hedeflenmiştir. Buna göre eğitimde dijital dönüşümden önemli ölçüde etkilenen yabancı dil öğretimi ve özellikle araştırmalarda yeterince ilgi görmeyen yabancı dilde dinleme becerisinin bağlantıcı öğrenme kuramına dayalı ve BİT destekli etkinlikler aracılığıyla geliştirilmesinin mümkün olup olmadığını belirlemek amacıyla beşinci sınıflarla bu araştırma yürütülmüştür. Karma yöntem entegre edilmiş eylem araştırması yöntemiyle yürütülen ve öğrenci ve araştırmacı günlükleri, görüşme formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen dinleme becerisi başarı testleri aracılığıyla veri toplanan bu araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Aksaray ili Merkez ilçesinde bir devlet ortaokulunda yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre bağlantıcı öğrenme kuramına dayalı ve BİT destekli etkinlikler MEB tarafından belirlenen beşinci sınıf dinleme kazanımlarının elde edilmesinde istatistiki olarak anlamlı bir biçimde etkili olmuştur. Ayrıca katılımcıların bu tür etkinliklere ilişkin büyük ölçüde olumlu görüşler ifade ettiği ve olumlu bir tutum ortaya koyduğu; olumsuz düşüncelerinin ise büyük ölçüde teknik sorunlardan ve kısmen de etkinlik tasarımı ile ilgili olduğu görülmektedir. Katılımcıların bağlantıcı öğrenme kuramı kapsamında değerlendirilebilecek davranışlar aracılığıyla öz-yönlendirme ve akran etkileşimi aracılığıyla öğrenme süreçlerini destekledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
While digitalization in education often progresses faster than educators can keep up with, it has been even more difficult for educators to conduct education entirely remotely due to the pandemic. Moreover, today's students are intertwined with Information and Communication Technologies (ICT), and this element has an important place in their lives. Therefore, the use of ICT in digitalized education seems inevitable to reach today's students. It does not seem easy for educators to adapt to this situation, and one of the main reasons for this is that learning theories are not fully compatible with this new situation. In this sense, it is aimed that the connectivist learning theory, which is put forward for an education knitted with digital networks, will guide the learning-teaching processes specific to the technology age we live in. Accordingly, this research was carried out with fifth grade students in order to determine whether it is possible to develop foreign language teaching, which is significantly affected by digital transformation in education, and especially listening skills in foreign languages, which do not receive enough attention in research, through activities based on connectivist learning theory and ICT-supported. The research that employed mix method integrated action research method and used participant and researcher diaries, interview form and listening achievement tests developed by the researcher as the data collection tools was carried out in a state secondary school in the central district of Aksaray province in the 2020-2021 academic year. According to the results of the research, activities based on the connectivist learning theory and supported by ICT were statistically significantly effective in obtaining the fifth grade listening outcomes determined by the Ministry of National Education. In addition, the participants expressed mostly positive opinions and showed a positive attitude towards such activities; it is seen that their negative thoughts are mostly related to technical problems and partially related to event design. It has been observed that the participants support their learning processes through self-direction and peer interaction through behaviors that can be evaluated within the context of connectivist learning theory.