İlköğretim okulları beşinci sınıflarda drama yöntemi kullanılarak yürütülen resim-iş eğitimi derslerinde resimde müziğin etkisinin incelenmesi
Research for effect of music at painting on primary schools fifth painting course in which drama method in used
- Tez No: 215271
- Danışmanlar: DOÇ. ŞENİZ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Çağımızda her şey sürekli değişmekte ve gelişmektedir. Bu nedenle çağıngerisinde kalmamak için eğitim kurumlarımızda yeni ve etkili yöntem arayışlarıbaşlamıştır.Resim eğitimi dersi, eğitim kurumlarımızda, öğrencilerin yaratıcılıklarını eniyi şekilde gösterebilecekleri ders alanlarından biridir. Bu hızlı değişim, resim dersiöğretmenlerinin de yeni yöntemler, materyaller, programlar kullanmasınıgerektirmektedir. Öğretmen, birbiri üzerine yığılan bilgilere dayalı öğrenme biçimiyerine öğrencinin çok boyutlu eğitimine önem vermelidir. Bu durum, öğretmenlerinmodern öğretim yöntemlerini kullanmaları gerektirmektedir.Günümüzde, sanatın dalları arasında kesin sınırların olmadığı, birininöğretimi sırasında diğerlerinden de yararlanıldığı düşünülmektedir; görsel sanatlar,sözsel sanatlar, sessel sanatlar, devim- duyusal (harekete dayalı) sanatlar, eylemsanatları (tiyatro, drama) gibi. Bu bağlamda, özellikle resim-iş eğitimi dersindeyapılacak olan öğretim amaçlı etkinliklerde, bütün bu sanatların birbirleriyleilişkilendirilmesiyle, aralarında bağ kurulmasıyla, öğrenci; görsel, mantıksal, dilsel,bedensel, müziksel, içsel, sosyal ve doğacı zekâ alanlarının hemen hepsini kullanarakgeliştirebilir.Bütün bunlar göz önüne alındığında, eğitim kurumlarımızda, resim eğitimidersleri müfredat programında yer alan ?Duyguları İfade Edici Çalışmalar?kapsamında öğrencilerin, resim sanatı ve müzik sanatı arasındaki bağı ve busanatların birbirleriyle olan etkileşimlerini drama yöntemini kullanarak algılamalarıve bunu uygulama ile birebir öğrenmeleri amacıyla, seçilen müzik parçalarınınresimlerini yapmaları ve bu sırada da duygularını açığa çıkarmak için, yapılmasıistenen müzik parçalarının kendilerinde oluşturduğu kavramları kâğıda aktarmalarıbu araştırmanın amacını oluşturmaktadır.iiAraştırmanın evrenini; 2004?2005 Eğitim- Öğretim yılında Ankara iliÇankaya İlçesi İlköğretim okulları, örneklemini ise Çankaya İlçesi ?İncesuİlköğretim Okulu? 5. sınıf öğrencileri (20 öğrenci) oluşturmaktadır.Araştırmanın verilerinde, öğrencilerin uygulama yaptıkları resimler ve nitelaraştırma yöntemi olan görüşme ve gözlemden yaralanılmıştır. Çalışma kapsamındayapılan drama uygulamaları ve öğrencilerin resim uygulamaları video kamerayaçekilmiş olup, çalışmalar sırasında fotoğraf çekilerek bunlar belgelendirilmiştir.Ayrıca öğrencilerin her bir müzik parçası için yaptıkları resimler değerlendirmekapsamında ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda öğrencilerle tek tek görüşülmüş veçalışma ile ilgili görüşleri alınmıştır.Araştırmanın kuramsal kısmı; konu ile ilgili kütüphane araştırması, yerliyabancı kaynak araştırması, internet araştırması, öğrencilerin çalışmaları, çalışmasırasında çekilen fotoğraf ve kamera kayıtları, öğrencilerin görüşleri yoluyla eldeedilmiştir.Bu araştırmanın sonucunda; öğrencilere dinletilen müzik parçalarınınöğrencilerin resimlerinde, gerek biçim, gerek renk ve anlatım bakımından etkiliolduğu, öğrencilerin duygularının anlaşılmasında çıkmasında drama yöntemininkullanılmasının bu etkiyi açığa çıkardığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our era everything have continuously changed and developed. Therefore,new and effective method searches have introduced not to miss the needs of this erain our education institutions.Painting Course is one of the best course fields in our institutions in which thestudents can show their creativeness in the best conditions. This rapid improvementhas required to use new methods, programs and materials for painting teachers. Theteacher should attach importance multidimensional education of student instead oflearning method based on accumulated information. It is necessary for teachers touse modern education methods after that.Today it is thought that there is no certain limits among branches of art andthe others are used during teaching one of them. Like plastic arts, verbal arts, soundarts, sensitive arts ( based on movement ), action arts, ( theatre, drama). Particularlyin painting courses for instructions, by establishing relation among these arts andusing students can develop visual, logical, linguistic, physical, musical, internal,social and naturist intelligence fields.By taking consideration all these subjects, `? in the scope of studies ofexpressing feelings `? found in the painting education studies program in ourinstitutions, this research aims that the students understand the connection betweenmusic and painting art and interactive of each other by using drama method and thatthe students perform paintings of music parts and write to paper concepts in themusic parts which was constituted effect on them.The scope of this study has been formed Ankara Province, Çankaya CountyPrimary Schools in 2004-2005 education year, also the sampling of its has beenivformed Çankaya County `? İncesu Primary School `? fifth class students (20students).In data of the study was made good use of paintings on which the studentsrealized practices, search method, interview and observation as qualitative searchmethod. Drama and painting practices performed in the scope of the study hasvideotaped and taken photographs during these studies for documenting them. Inaddition, the paintings that were made by students for every music part has beentaken consideration in the scope of evaluation. In the end of this study the studentshave been interviewed individually and taken their opinions.The institutional part of the search has been obtained through library searchrelated this subject, investigation of domestic and foreign resources and internet, thestudies of the students, records of camera and photograph and opinions of thestudents.In the end of this research it is determined that music parts listened tostudents were effected in paintings of students in both form and colour andexpression and it is observed that using of drama method realized this effect in theunderstanding of feelings of the students.