Süt sığırlarında sıcaklık stresinin süt verimi ile bazı fizyolojik parametreler üzerine etkisinin meta analiz yöntemleriyle incelenmesi
Investigation of the effects of heat stress on milk yield and some physiological parameters in dairy cattle by meta analaysis methods
- Tez No: 689027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZEL SER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Meta analizi, aynı amaçlar doğrultusunda farklı yer ve zamanlarda yapılan birbirinden bağımsız çalışma sonuçlarının uygun istatistiki yöntemlerle birleştiren ve ortak sonuçların elde edilmesine sağlayan bir yöntemdir. Bu çalışmada, süt sığırlarında sıcaklık stresinin süt verimi ile bazı fizyolojik parametreler (solunum sayısı, rektal sıcaklık ve deri sıcaklığı) üzerine olan etkisini meta analiziyle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2010-2020 yılları arasında sıcaklık stresinin etkisinin belirlenmesinde önemli bir faktör olan sıcaklık nem indeks değerinin 72'den büyük olduğu ve belirlenen kriterlere göre uygun görülen 16 çalışmadan elde edilen sonuçlar meta analiziyle değerlendirilmiştir. Meta analizine dahil edilen çalışmalar belirlendikten ve veri organizasyonları yapıldıktan sonra, çalışmalar arasında yayın yanlılığının kontrolü ve birleştirme modelinin belirlenmesi amacıyla heterojenlik testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Meta-analysis is a method that combines the results of independent studies conducted in different places and times for the same purposes with appropriate statistical methods and provides common results. For this purpose, the results obtained from 16 studies where the temperature-humidity index value, which is an important factor in determining the effect of heat stress between 2010 and 2020, is greater than 72 and deemed appropriate according to the determined criteria, were evaluated by meta-analysis. After the studies included in the meta-analysis were identified and the data organizations were made, heterogeneity tests were conducted to control publication bias among studies and to determine the consolidation model.