Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde Rus ekolü
The Russian ecole in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 689031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretiminde Rus Ekolü başlığı altında yaptığımız araştırmanın amacı; Ruslara yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan, dil seviyelerine göre hazırlanmış, ders kitabı niteliğindeki materyalleri, Türkçenin öğretimi sürecindeki yaklaşım ve yöntemleri açısından incelemektir. Bu amaçla araştırmanın içeriğine ve hedefine uygun olarak tespit edilmiş dört adet ders kitabı, yaklaşım ve yöntem detaylarını ortaya çıkaracak dış ve iç değerlendirme maddeleri ışığında analiz edilmiş ve çeşitli açılardan değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi ve betimsel analiz deseni kullanılmıştır. İnceleme sonucu elde edilen veriler, tespitler, yapılan değerlendirmeler ve öneriler araştırmanın sonuç ve öneriler bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research, which we call the Russian Ecole In Teaching Turkish As A Foreign Language; is to investigate the textbooks used in teaching Turkish as a foreign language to Russsians, prepared according to their language level, in terms of approaches and methods in the process of teaching Turkish. For this purpose, four textbooks determined in accordance with the characteristics and target of the research were analyzed in the light of external and internal evaluation items that would reveal the details of the method and approach and were evaluated from various perspectives. The evaluations, conclusion and suggestions made as a result of the analysis are presented at the end of the research.