2018-2020 yılları arasında cerrahi kliniği'ne getirilen kedilerde görülen pelvik yaralanmaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of pelvic injuries in cats brought to the surgery clinic between 2018-2020
- Tez No: 689037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma 1 Ocak 2018- 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Balıkesir Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Cerrahi Anabilim Dalı Kliniği'ne getirilen, fiziksel ve radyografik muayeneler sonucunda pelvik yaralanma (ilium, pubis, ischium, asetabulum kırığı, sakroiliak ve coxofemoral luksasyon) tespit edilen, çeşitli ırk, yaş, cinsiyetteki kedilerin retrospektif değerlendirilmesi amacı ile yapıldı. Çalışma materyalini 33 kedi oluşturdu. Belirtilen tarihler arasında Cerrahi Anabilim Dalı kliniği'ne getirilen 308 kedinin 192'sinde ortopedik problem olduğu belirlendi. Arşiv kayıtları ve radyografileri incelenen 192 kedinin, 152'sinde kırık meydana geldiği gözlendi. 152 kedinin 33'ü çalışma materyali olarak seçildi ve bu hastalarda toplam 87 adet pelvik yaralanmaya rastlandı. Bu çalışma sonucunda, olguların ay cinsinden yaş ortalaması 8.9 olarak bulundu. Kedilerin çoğunluğunu melez ırklar oluşturdu ve daha çok dişilerde gözlendi. Pelvik yaralanmalara en sık kasım ayında rastlandı. Kedilerde görülen pelvik yaralanma olgularının başlıca nedeninin trafik kazası (motorlu taşıt travması) olduğu, kırık olgularının en fazla os pubis'te şekillendiği ve unilateral olarak gözlendiği, hastaların çoğunda pelvisin yapısı gereği eşzamanlı pelvik yaralanmalar bulunduğu ve yüksek enerjili travma nedeniyle ekstrapelvik yaralanmaların da sıklıkla meydana geldiği ortaya konuldu. Hastalarda en sık konservatif (geleneksel) tedavi yöntemleri tercih edildi.
Özet (Çeviri)
This study was performed retrospectively to evaluate pelvic injuries (ilium, pubis, ischium, acetabulum fracture, sacroiliac and coxofemoral luxation) detected as a result of physical and radiographic examinations with cats of various breeds, ages and genders brought to the Balikesir University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Surgery, between January 1, 2018 and December 31, 2020. 33 cats constituted the study material. Between the specified dates, it was determined that 192 out of 308 cases had orthopedic problems. It was determined that 152 of the 192 cats, whose archive records and radiographs were examined, had fractures. 33 of 152 cats were selected as study material, and a total of 87 pelvic injuries were found in these patients. As a result of this study, the mean age in months was found to be 8.9. The majority of the cats were crossbreds and it was mostly observed in females. Pelvic injuries were most common in November. The main cause of pelvic injuries in cats is traffic accident (motor vehicle trauma), fractures are mostly formed in the os pubis and observed unilaterally, most of the patients have concurrent pelvic injuries due to the structure of the pelvis, and extrapelvic injuries due to high-energy trauma are also common revealed. Conservative (traditional) treatment methods were preferred most frequently in patients.