Energy saving in wireles sensor network with fuzzy genetic algorithm
Bulanık genetik algoritma ile kablosuz sensör ağında enerji tasarrufu
  1. Tez No: 689039
  2. Yazar: MOHAMMED EISAY SASI ALAREEFI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde, tez konusu ile ilgili temel kavramları açıklıyoruz. Bu tez çalışmasında kablosuz algılayıcı ağlarda enerji tüketiminin optimizasyonu toplu zekanın bulanık ve genetik algoritmaları yardımıyla yapılmıştır. Bu tezde, kablosuz algılayıcı ağ alanında genetik algoritma ve bulanık mantık incelenmiştir. Simülasyon sonucunun gösterdiği gibi, bulanık mantığa dayalı genetik algoritmanın performansı yüksek yaşam süresidir. Bu tezde kablosuz algılayıcı ağ dosyasında genetik algoritma ve bulanık mantık incelenmiştir. Simülasyon sonucu, bulanık mantık tabanlı genetik algoritmanın performansının LEACH yönteminden daha iyi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we describe the basic concepts related to the topic of the dissertation. Considering that in this dissertation, the optimization of energy consumption in wireless sensor networks has been done with the help of fuzzy and genetic algorithms of collective intelligence. In this thesis the genetic algorithm and fuzzy logic is investigated in the filed of the wireless sensor network. As simulation result shows the performance of genetic algorithm based on fuzzy logic is high life time. In this thesis, genetic algorithm and fuzzy logic are examined in the file of wireless sensor network. The simulation result showed that the performance of the fuzzy logic based genetic algorithm was better than the LEACH method