Doğal ve modifiye klinoptilolitin karakterizasyonu
Characterization of natural and modified clinoptilolite
  1. Tez No: 689043
  2. Yazar: ASLIHAN ANTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Manisa Gördes yöresine ait klinoptilolit numunesi incelenmiştir. Gördes klinoptilolitin kimyasal formülü [(Na0,5K2,5)(Ca1,0Mg0,5)(Al6,Si30)O72. 24H2O]. Doğal potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum hidrate alumino-silikat mineralidir. Doğal ve H2SO4 asit çözeltisi ile hazırlanan 0,25M; 0,50M; 1,00M; 1,50M; 2,00M; 2,50M ve 5,00M modifiye formlarının karakterizasyon işlemleri X-ışınları difraksiyonu (XRD) ve X-ışınları floresans (XRF) spektroskopisi yöntemiyle incelenmiştir. Klinoptilolit asit çözeltisi ile modifiye edildiğinde zeolitin yer değiştiren katyonları ve alüminyum gideriminden dolayı, zeolitin kimyasında değişimler meydana gelmiştir. Si/Al oranındaki artışla birlikte H2SO4 asit etkili olmuştur. Gördes klinoptilolitin asitle modifiye işlemlerinden sonra kimyasal bileşimlerinin ve özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a clinoptilolite sample belonging to the Manisa Gördes region was examined. The chemical formula of Gördes clinoptilolite is [(Na0,5K2,5)(Ca1,0Mg0,5)(Al6,Si30)O72. 24H2O]. It is a natural potassium, calcium, magnesium, sodium hydrated alumino-silicate mineral. Characterization processes of 0,25M; 0,50M; 1,00M; 1,50M; 2,00M; 2,50M and 5,00M modified forms prepared with natural and H2SO4 acid solution X-ray diffraction (XRD) and X-ray fluorescence spectroscopy analyzed by the method. When clinoptilolite was modified with acid solution, changes occurred in the chemistry of the zeolite due to the displaced cations and aluminum removal of the zeolite. With the increase in Si/Al ratio, H2SO4 acid became effective. It is aimed to examine the chemical compositions and properties of Gördes clinoptilolite after acid modification.