Alt gömülü yirmi yaş dişi cerrahisinde polibutester süturun postoperatif komplikasyonlar üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of polybutester suture on postoperative complications in lower impacted third molar operation
  1. Tez No: 689051
  2. Yazar: ZEYNEP DİLAN ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT CİĞERİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Gömülü alt yirmi yaş diş çekimi, yaygın olarak uygulanan bir oral cerrahi prosedürdür. Operasyon sonrası dönemde oluşabilen ağrı, şişlik ve ağız açılmasındaki kısıtlılık hastaların günlük yaşamlarını etkileyen faktörlerdir. Bu tez çalışmasında alt gömülü yirmi yaş dişi cerrahisinde polibutester süturun postoperatif komplikasyonlar üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen bilateral gömülü alt yirmi yaş dişi bulunan 35 hasta üzerinde; grup 1 de polibutester sütur, grup 2 de ise poliprolen sütur olacak şekilde 2 farklı sütur materyali kullanılmıştır. Hastaların operasyon öncesi ödem ve trismus değerlendirmesi için ölçümler yapılmıştır, hastalara operasyon sonrası doldurması için ağrı skalası (VAS) verilmiştir. Diş çekimi yapılıp bölge primer olarak süture edilmiş, hastalar operasyon sonrası 2. gün ve 7. gün kontrollere çağırılmıştır. Kontrollerde ödem ve trismus değerlendirmeleri için ölçümler tekrarlanmış, yara iyileşmesi, sütura bağlı yaralanma, hastada sütura bağlı rahatsızlık hissi bulguları not edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, postoperatif 2.
Özet (Çeviri)
Impacted lower third molar extraction, is a common oral surgical procedure. Pain, swelling and limitation of mouth opening that may occur in the postoperative period are factors that affect the daily lives of patients. In this thesis, it was aimed to evaluate the efficacy of polybutester suture on postoperative complications in lower impacted third molar surgery. On 35 patients with bilateral impacted lower third molar included in the study; Two different suture materials were used as polybutester suture in group 1 and polyprolene suture in group 2. measurements were made for the evaluation of edema and trismus before the operation, and a pain scale (VAS) was given to patients to fill in after the operation. Tooth extraction was performed and the area was sutured primarily, and the patients were called for controls on the 2nd and 7th day after the operation. Measurements were repeated in controls for edema and trismus evaluations; wound healing, suture-related injury, and suture-related discomfort in the patient were noted.