Alt gömülü yirmi yaş dişi cerrahisinde, naproksen sodyum + kodein fosfat, diklofenak potasyum ve benzidamin hidroklorür'ün postoperatif ağrı, ödem ve trismus üzerine etkilerinin kıyaslanması
Comparison of the effect of naproxen sodium + codeine phosphate, diclofenac potassium and benzydamine hydrochloride on postoperative pain, swelling and trismus after impacted lower third molar surgery
- Tez No: 388520
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENNET NESLİHAN EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı; naproksen sodyum + kodein fosfat, diklofenak potasyum ve benzidamin hidroklorür'ün gömülü alt yirmi yaş dişi ameliyatı sonrası oluşan ağrı, ödem ve trismus üzerine olan etkilerini kıyaslamaktır. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na gömülü alt yirmi yaş dişlerine çekim endikasyonu konarak başvurmuş 87 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Bireylerin yaşları 18–39 (ortalama 24.19) arasında değişmekteydi. Bireylere ait 90 adet gömülü alt yirmi yaş dişi A, B ve C şeklinde rastgele 30'arlı 3 gruba ayrıldı. Çift kör çalışmada, naproksen sodyum + kodein fosfat (A grubu), diklofenak potasyum (B grubu) ve benzidamin hidroklorür (C grubu) ameliyatlardan 1 saat önce verildi. Ağrı değerlendirilmesi için bireyler verilen VAS formunu ameliyat sonrası 1., 2., 3., 6., 8., 10., 12., 18. ve 24. saatlerde ve 2., 3., 5. ve 7. günlerde doldurdular. Ödem değerlendirmesi için hastaların ameliyattan önce yapılan yüz ölçümleri, ameliyat sonrası 2. ve 7. günlerde tekrarlanarak kaydedildi. Trismus değerlendirmesi için ameliyat öncesi yapılan maksimum ağız açıklığı ölçümü ameliyat sonrası 2. ve 7. günlerde tekrarlanarak kaydedildi. Toplanılan veriler SPSS 15 programı ile istatistiksel olarak değerlendirildi ve sonuçlar yorumlandı. Naproksen sodyum + kodein fosfat ağrı, ödem ve trismusu önlemede diklofenak potasyum ve benzidamin hidroklorür'den daha etkilidir (p0.05). Sonuç olarak, naproksen sodyum + kodein fosfat, alt gömülü yirmi yaş dişi ameliyatı sonrası ağrı, ödem ve trismusu önlemede ilk tercih edilecek ilaç olabilir. Diklofenak potasyumla benzer etki gösteren benzidamin hidroklürür, alt gömülü yirmi yaş dişi ameliyatı sonrasında diklofenak potasyum'un tercih edildiği vakalarda alternatif ilaç olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to compare the effects of the naproxen sodium + codeine phosphate, diclofenac potassium and benzydamine hydrochloride on pain, swelling and trismus after lower impacted third molar surgery. 87 healthy subjects who referred to Yuzuncu Yil University, Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery with indication for impacted lower third molar removal were included in this study. The patients age range was between 18 and 39 (mean 24.19) years. 90 lower impacted third molars of subjects were randomly divided in to 3 groups as A, B and C (n=30). In this double blind study, naproxen sodium + codeine phosphate (group A), diclofenac potassium (group B), and benzydamine hydrochloride (group C) were given one hour before the surgery. Subjects were asked to sign VAS at 1st, 2nd, 3rd, 6th, 8th, 10th, 12th, 18th and 24th hours and 2nd, 3rd, 5th and 7th days postoperatively to evaluate the pain. Facial measurements were recorded preoperatively and at postoperative 2nd and 7th days to evaluate the swelling. Maximum mouth opening was recorded preoperatively and at postoperative 2nd and 7th days to evaluate the trismus. Collected data was evaluated statistically with SPSS 15 program and outcomes were interpreted. Naproxen sodium + codeine phosphate was more effective than diclofenac potassium and benzydamine hydrochloride in preventing pain, swelling and trismus (p0.05). In conclusion, naproxen sodium + codeine phosphate could be the first choice drug in preventing pain, swelling and trismus after impacted lower third molar surgery. Benzydamine hydrochloride which had similar efficacy to diclofenac potassium could be used as an alternative drug to diclofenac potassium after impacted lower third molar surgery.