Alt gömülü yirmi yaş dişi cerrahisinde diklofenak sodyum, flurbiprofen ve tenoksikam'ın postoperatif ağrı, ödem ve trismus üzerine etkilerinin kıyaslanması
Comparison of the effect of the diclofenac sodium, flurbiprofen and tenoxicam on postoperative pain, swelling and trismus after impacted lower third molar surgery
- Tez No: 408520
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENNET NESLİHAN EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı; diklofenak sodyum, flurbiprofen ve tenoksikam'ın gömülü alt yirmi yaş dişi ameliyatı sonrası oluşan ağrı, ödem ve trismus üzerine olan etkilerini kıyaslamaktır. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na gömülü alt yirmi yaş dişlerine çekim endikasyonu konarak başvurmuş 90 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Bireylerin yaşları 18–36 (ortalama 23,21) arasında değişmekteydi. Bireylere ait 90 adet gömülü alt yirmi yaş dişi Grup 1, Grup 2 ve Grup 3 şeklinde rastgele 30'arlı 3 gruba ayrıldı. Çift kör çalışmada, flurbiprofen (Grup 1), diklofenak sodyum (Grup 2) ve tenoksikam (Grup 3) ameliyatlardan 1 saat önce verildi. Ağrı değerlendirilmesi için bireyler verilen VAS formunu ameliyat sonrası 1., 2., 3., 6., 8., 10., 12., 18. ve 24. saatlerde ve 2., 3., 5. ve 7. günlerde doldurdular. Ödem değerlendirmesi için hastaların ameliyattan önce yapılan yüz ölçümleri, ameliyat sonrası 2. ve 7. günlerde tekrarlanarak kaydedildi. Trismus değerlendirmesi için ameliyat öncesi yapılan maksimum ağız açıklığı ölçümü ameliyat sonrası 2. ve 7. günlerde tekrarlanarak kaydedildi. Toplanılan veriler SAS 9.4 ve NCSS programları ile istatiksel olarak değerlendirildi ve sonuçlar yorumlandı. Klinik olarak VAS skorları tenoksikam grubunda flurbiprofen ve diklofenak sodyum grubuna göre 6. saat hariç daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to compare the effects of the diclofenac sodium, flurbiprofen and tenoxicam on the pain, swelling and trismus after impacted lower third molar surgery. 90 healthy patients who referred to Yüzüncü Yıl University, Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery with indication of impacted lower third molar removal were included in this study. The age range of the patients was between 18 and 36 (mean 23,21) years. 90 mandibular impacted third molars of subjects were randomly divided into 3 groups as Grup 1, Grup 2 and Grup 3 (n=30). In this double-blind study, flurbiprofen (group 1), diclofenac sodium (group 2), and tenoxicam (group 3) were given one hour before the surgery. Subjects were asked to sign VAS at 1st, 2nd, 3rd, 6th, 8th, 10th, 12th, 18th and 24th hours and 2nd, 3rd, 5th and 7th days postoperatively to evaluate the pain. Facial measurements were recorded preoperatively and postoperatively at 2nd and 7th days to assess the swelling. Maximum mouth opening was recorded preoperatively and postoperatively at 2nd and 7th days to evaluate the trismus. Collected data was evaluated and statistical analyses were performed using SAS 9.4 and NCSS programs and results were interpreted. The VAS scores in tenoxicam group were lower than flurbiprofen and diclofenac sodium groups clinically except 6th hour.