Erişkin yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların beslenme durumlarının nütrisyonel risk taraması 2002 ve modifiye nütrik skor kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status of patients hospitalized in adult i̇ntensive care unit using nutritional risk screening 2002 (NRS-2002) and modified nutric score (mnutric score)
  1. Tez No: 689061
  2. Yazar: ZÜLFİYE GİZEM SELÇUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEL VATANSEVER, DOÇ. DR. SİBEL KARACA SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışma Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan hastaların beslenme durumlarının Nütrisyonel Risk Taraması 2002 ve Modifiye Nütrik Skor ölçekleri kullanılarak değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Bandırma Devlet Hastanesi 3.basamak Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi'nde beslenme desteği alan hastalar, örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 143 hasta oluşturmuştur. Veriler hasta tanılama formu, Nütrisyonel Risk Taraması-2002 ve Modifiye Nütrik skoru kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelikler, ortalamalar, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 74.08±11.54 olarak bulunmuş ve hastaların %60.1'i solunum sistemi, %25'i kardiyovasküler sistem ve %20'si nörolojik sistem hastalığı ile yoğun bakım ünitesine yatmıştır. Nütrisyonel Risk Taramasına göre beslenme riski olan hasta sayısı 87 (%60.8), yüksek beslenme riski olan hasta sayısı 56 (%39.2)'dır. Modifiye Nütrik skora göre ise beslenme riski olan hasta sayısı 121 (%84.6), beslenme riski düşük olan hasta sayısı ise 22 (%15.4)'dir. Araştırmada Modifiye Nütrik Skor'un Nütrisyonel Risk Taraması'na göre farklılıkları yakalamada daha başarılı olduğu bulunmuştur. Yoğun bakım ünitesinin heterojen yapısı nedeniyle hastaların beslenme durumlarının tek bir beslenme tarama aracı ile değil kombine olarak birkaç beslenme tarama aracı ile değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to evaluate the nutritional status of patients hospitalized in an adult intensive care unit using the Nutritional Risk Screening 2002 and Modified Nutrical Score scales. The universe of the study was made up of patients receiving nutritional support in the 3rd stage Adult Intensive Care Unit of Bandırma State Hospital, while the sample was made up of a total of 143 patients meeting the inclusion criteria. The data were collected using the patient identification form, the Nutritional Risk Screening-2002, and the Modified Nutritional score. Percentages, means, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Spearman correlation coefficient were used in the evaluation of the data. The mean age of the patients was 74.08±11.54, and 60.1% of them were hospitalized in the intensive care unit with the complaint of respiratory system disease, 25% with cardiovascular system disease and 20% with the complaint of neurological system disease. According to the Nutritional Risk Screening, the number of patients with nutritional risk is 87 (60.8%), and the number of patients with high nutritional risk is 56 (39.2%). According to the Modified Nutric Score, the number of patients with nutritional risk is 121 (84.6%) and the number of patients with low nutritional risk is 22 (15.4%). The Modified Nutritional Score was found to be more successful in capturing the differences compared to the Nutritional Risk Screening in the study. Due to the heterogeneous nature of the intensive care unit, it is recommended to evaluate the nutritional status of patients not with a single nutritional screening tool, but with several nutritional screening tools in combination.