Volatilite endekslerinden finansal yatırım araçlarına doğru getiri ve volatilite yayılımı: COVID-19 öncesi ve sonrasının VAR-EGARCH ile analizi
Return and volatility spillovers from volatility indices to financial instruments: Pre and post COVID-19 analysis with VAR-EGARCH
- Tez No: 878303
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜM POLAT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Maliye, Finance
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bingöl Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu çalışmada, Çok Değişkenli VAR-EGARCH yöntemi kullanılarak; VIX, OVX, GVZ ve MOVE endekslerinden uluslararası yatırım araçlarına doğru getiri ve volatilite yayılımları, farklı piyasa koşulları ile karakterize edilen Covid-19 öncesi ve sonrası dönemler için karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Analizler sonucunda, altın piyasasına doğru pandemi öncesi sadece MOVE endeksinden getiri yayılımı bulunmasına rağmen pandemi sonrası herhangi bir getiri aktarımına ulaşılamamıştır. Volatilite bağlantılarının ise, pandemi sonrasında nispeten zayıfladığı görülmüştür. Yine Brent tipi ham petrol piyasasına doğru getiri etkileşimlerinin küresel salgın sonrasında işlevselliğini bütünüyle yitirdiği buna karşılık volatilite yayılımlarının yoğunlaştığı belirlenmiştir. Öte yandan ABD Dolar endeksinin Covid-19 öncesinde yalnızca GVZ endeksinden, Covid-19 sonrasında yalnızca VIX endeksinden getiri aktarımlarına maruz kaldığı gözlemlenmiştir. Volatilite bağlantılarının ise, Covid-19 ile birlikte arttığı tespit edilmiştir. ABD 10 yıllık gösterge tahvil faiz oranına doğru, salgın sonrası daha az getiri ve volatilite etkileşimlerinin yaşandığı da anlaşılmıştır. Ancak, S&P 500 endeksinin, her iki dönemde de, zımni volatilite endekslerinin getirilerinden yoğun olarak etkilendiği saptanmıştır. Ayrıca, bu endekse doğru hem kriz öncesi hem de sonrası, VIX endeksinden volatilite yayılımları elde edilirken; kriz sonrası, GVZ endeksinden de volatilite aktarımları bulgulanmıştır. Son olarak, Brent tipi ham petrol ve S&P 500 endeksine gelen şoklarının her iki dönemde de asimetrik bir etki meydana getirdiği, ABD Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık gösterge tahvil faiz oranına yönelik asimetrik etkinin Covid-19 sonrasında ortadan kalktığı, altın piyasasına gelen şoklarının ise asimetrik bir etki doğurmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, using the multivariate VAR-EGARCH method, return and volatility spillovers from VIX, OVX, GVZ and MOVE indices to international investment instruments are comparatively examined for the pre and post-Covid-19 periods characterized by different market conditions. As a result of the analyses, although only return spillovers from the MOVE index to the gold market were found before the pandemic, no return transmission was found after the pandemic. Volatility linkages, on the other hand, were relatively weaker after the pandemic. Again, return interactions towards the Brent crude oil market completely lost their functionality after the pandemic, while volatility spillovers intensified. On the other hand, it was observed that the US Dollar index was exposed to return transmission only from the GVZ index before Covid-19 and only from the VIX index after Covid-19. Volatility linkages, on the other hand, are found to have increased with Covid-19. It was also found that the US 10-year benchmark bond interest rate experienced fewer return and volatility interactions after the pandemic. However, the S&P 500 index was heavily affected by the returns of implied volatility indices in both periods. Moreover, volatility spillovers from the VIX index were found both before and after the crisis, while volatility spillovers from the GVZ index were also found after the crisis. Finally, shocks to Brent crude oil and the S&P 500 index had an asymmetric effect in both periods, the asymmetric effect on the US dollar index and the US 10-year benchmark bond rate disappeared after Covid-19, while shocks to the gold market did not have an asymmetric effect.