Metro yapılarındaki iç mekan tasarımının sirkülasyon üzerindeki etkisinin incelenmesi: Ankara örneği
Analysis of the effect of interior design in metro structures on circulation: Example of Ankara
  1. Tez No: 689099
  2. Yazar: FAZİLET TUĞRAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SARIKAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında metro yapılarındaki iç mekân tasarımının sirkülasyon üzerindeki etkilerinin bulunması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda araştırma alanı olarak Ankara ili Ankaray ve Ankara Metrosu seçilmiştir. Ankaray ve Ankara Metrosu güzergâhları üzerinde yer alan belirli niteliklere göre seçilmiş duraklar tasarımsal açıdan incelendikten sonra, istasyon kullanıcıları arasından basit rastlantısal örneklem metoduyla 346 kişi üzerinden yaş, cinsiyet, eğitim durumu, gelir durumu, ikamet gibi kriterler gözetilerek 43 adet yazılı soruların yer aldığı anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to find out the effects of interior design in subway structures on circulation. In this direction, Ankara province Ankaray and Ankara Metro were chosen as the research area. After examining the stops selected according to certain qualifications on the Ankaray and Ankara Metro routes from a design point of view, a survey study consisting of 43 written questions from 346 people using the simple random sampling method, considering criteria such as age, gender, education level, income status, residence. has been made.