Investigation of the relationship between parents' health care satisfaction in pediatrics clinics and family-centered care level
Ebeveynlerin pediatri kliniklerindeki sağlık bakımından memnuniyeti ile aile merkezli bakım düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 689113
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GEÇKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ebeveynlerin pediatri kliniklerinde sağlık bakımı memnuniyeti ile aile merkezli bakım düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Eylül 2020- Mart 2021 tarihleri arasında Konya merkezde bir Tıp fakültesi hastanesin pediatri kliniklerinde bakım verilen çocukların ebeveynleri oluşturmuştur (n=244). Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo-demografik ve tanıtıcı özelliklerinin bulunduğu kişisel bilgi formu, Aile Merkezli Bakım Değerlendirme Ölçeği (AMBDÖ) ve PedsQL Sağlık Bakımı Memnuniyet Ölçeği Ölçeği (PedsQL) kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenini AMBDÖ ve PedsQL Ölçeği parametreleri, bağımsız değişkenini ise çocuk ve ebeveynleri kişisel bilgi formundaki sorular oluşturmaktadır. Veriler bilgisayarda sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi ile değerlendirmiştir. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için ikili değişkenler için tek yönlü ANNOVAtesti, üç ve daha fazla değişken için çoklu regresyon testi, puan ortalamalarının karşılaştırılması için regresyon, Pearson korelasyon ile analiz edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05. Ebeveyn özelliklerinden ise yaş, eğitim ve sosyoekonomik durum ile ebeveynlerin AMB puanları arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır p0.05. Çocukların cinsiyeti, yattığı servis, tanı süresi durumları ile PedsQL puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark olmadığı saptanmıştır p>0.05.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to examine the relationship between parents' satisfaction with health care in pediatric clinics and the level of family-centered care. The population of the study consisted of the parents of the children who were cared for in the pediatric clinics of Medical Faculty hospital in the center of Konya between September 2020 - March 2021 (n=244). Personal information form prepared by the researcher with socio-demographic and descriptive features, Family Centered Care Assessment Scale Scale (FCCA), PedsQL Health Care Satisfaction Scale (PedsQL) were used to collect data. The dependent variable of the study is AMB and PedsQL Scale parameters, and the independent variable is questions in the personal information form of the child and parents. The data were evaluated with the computer number, percentage, mean, standard deviation, t test. One-way ANNOVAtesti for binary variables, multiple regression tests for three or more variables, regression for comparison of score averages, pearson correlation were analyzed to examine the relationship between dependent and argument variables. The level of statistical signiation is considered p0.05. Among the parental characteristics, significant relationships were found between age, education and socioeconomic status and the AMB scores of the parents p0.05.