Sağlık çalışanı ebeveynlerin stres ve yaşam doyumu düzeyleriyle çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation into the relationships between stress, life satisfaction and child rearing attitudes of healthcare parents
  1. Tez No: 786265
  2. Yazar: RANA AKATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN YASEMİN TUNÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırmada sağlık çalışanı ebeveynlerin, ebeveyn stresi ile yaşam doyumu düzeylerinin çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada ilişkisel (korelasyon) tarama araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde 3-6 yaş arasında çocuğu bulunan 251 (166 kadın/85 erkek) sağlık çalışanı olan ebeveynden oluşmaktadır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği, Anne-Baba Stres Ölçeği (ABSÖ) ve Anne-Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ-A) kullanılmıştır. Elde edilen verilere Mann-Whitney U testi Kruskall Wallis H testi ve Spearman korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumları ile ebeveyn stresi ve yaşam doyumu arasında anlamlı ilişkiler gözlemlenmiştir. Ebeveynlerin yaşam doyumu puanları ile ebeveyn stresi puanları arasında negatif ilişki saptanmıştır. Ebeveynlerin demokratik tutum puanları ile ebeveyn stresi puanları arasında negatif, baskıcı ve otoriter tutum ve aşırı hoşgörülü tutum puanları ile ebeveyn stresi arasında pozitif yönde ilişki bulunmuştur. Ebeveynlerin demokratik tutum ile yaşam doyumu arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Baskıcı otoriter tutum ve aşırı hoşgörülü tutum puanları ile yaşam doyumu puanları arasında negatif yönde ilişki bulunmuştur. Ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumları ile eğitim, meslek, çalışma yılı, çocuklarının cinsiyeti, çocuk sayısı ve eşlerinin eğitim durumu değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of parental stress and life satisfaction levels of healthcare workers on their child-rearing attitudes were investigated. The research was designed with a relational screening model method in terms of quantitative research approach. Research group consists of 251 (166 males and 85 females) healthcare workers, working in Elazığ Fethi Sekin City Hospital in total, whose children were between the ages of 3 and 6. Personal Information Form, The Satisfaction with Life Scale, Parent Stress Scale and Parental Attitude Scale were used to collect data. In this study, Mann-Whitney U test, Kruskall Wallis H test and Spearman correlation analysis were used to analyse the data. According to the results it is found that there is a significant relationship between Parental attitudes, Parenting stress and the satisfaction with life. There has a positive relationship between the level of the satisfaction with life and Parenting stress. There has a negative relationship between the scores of Democratic attitudes and Parenting stress. There has a positive relationship between the level of Overly Tolerant Attitudes and Parenting stress. There has a positive relationship between the scores of Democratic Attitudes to satisfaction with life. There has a negative relationship between the scores of Authoritarian Attitude and Overly Tolerant Attitudes to the satisfaction with life. There is a significant relationship between Parental attitudes, variables of education, occupation, working year, gender of children, number of children and educational status of family.