Van ilindeki aile hekimlerinin obezite yönetimi; tutum, yaklaşım ve uygulamalarının incelenmesi
Obesity management of family physicians in van city; attitudes, approachs and practices
- Tez No: 689114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KUŞASLAN AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Obezitenin birinci basamakta en sık görülen hastalıklardan biri olması ve obez hastaların çoğunun ilk kez aile hekimi tarafından görülmesi nedeniyle aile hekimi obezite tanı ve tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Çalışmamızın amacı; Van ilindeki Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan aile hekimlerinin obezite yönetimini; obez hastalara karşı tutumları, yaklaşımları ve uygulamalarını değerlendirerek aile hekimlerinin obezitenin önlenmesinde ve yönetilmesinde kendilerini nerede gördüklerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız; Van ilini temsil eden Aile Sağlığı Merkezlerinde gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Çalışma; 04.05.2021-30.07.2021 tarihlerinde Aile Sağlığı Merkezlerinde hizmet veren doktorlarla yürütülmüştür. Çalışmamız, 250 aile hekimine ulaşmayı hedeflemiş, 210 aile hekimine ulaşılmış ancak 126 aile hekimi araştırmamıza katılmayı gönüllü olarak kabul etmiştir. Anket, hekimler tarafından kendi kendilerine doldurulmuştur. Anket içeriğinde; hekimlerin sosyodemografik özelliklerini, obezite ile ilgili genel bilgilerini, obezite yönetiminde günlük pratiklerini ve obezite tanı ve tedavisi hakkındaki düşüncelerini değerlendiren, ilgili literatür taraması sonucu tarafımızca oluşturulmuş 17 soru bulunmaktadır. Veriler IBM SPSS İstatistik 20 programı kullanılarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, en küçük ve en büyük şeklinde değerlendirilmiş, istatistiksel analiz yapılırken Ki-Kare Testi kullanılmış ve p 25 kg/m2) hastalara kilo verme tedavisi önerdiğini belirtmiştir. Çalışmamıza katılan hekimlerin %41,3'ü (n:52)“sıklıkla”, %36,5'i (n:46)“bazen”hastalarına diyet değişiklikleri önerirken; %36,5'i (n:46)“sıklıkla”, %29,4'ü (n:37)“her zaman”, %26,2'si (n:33) de“bazen”hastalarına egzersiz önerdiğini ifade etmiştir. Katılımcıların“Obezite önemli bir halk sağlığı sorunudur”ifadesine %96'sı (n:121) katılıyorken,“Obezite bulunduğum ASM'de önemli bir konudur”ifadesine ise %55,5'i (n:60) katıldığını, %34,1'i (n:43) kararsız kaldığını, %10,3'ü (n:13) katılmadığını ifade etmiştir. Hekimlere yöneltilen“Obezitenin önlenmesinde aile hekimine büyük görev düşmektedir”ifadesine %56,3'ü (n:71) katıldığını, %35,7'si (n:45) kararsız olduğunu ifade etmişken;“Obezite yönetiminde aile hekiminin en iyi rolü bu hastaları tedavi etmek değil onları ilgili dallara yönlendirmektir”ifadesine %50'si (n:63) katıldığını ifade etmiştir. Hekimlerin %29,3'ü (n:37) profesyonel olarak obez hastaları tedavi etmeye hazır olmadığını ve %43,7'si (n:55) bu konuda kararsız olduğunu belirtmiştir. Katılımcıların %55,6'sı (n:70) ''Obez hastalara kilo verdirmede genellikle başarılıyımdır'' ifadesine ''kararsızım'' yanıtını vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Family physician has an important place in the diagnosis and treatment of obesity because of obesity being one of the most common diseases in primary care and most obese patients are seen by their family physician for the first time. The aim of our study; Obesity management of family physicians working in Family Health Centers in Van; The aim is to reveal where family physicians see themselves in the prevention and management of obesity by evaluating their attitudes, approaches and practices towards obese patients. Materials and Methods: Our Research; It was carried out in Family Health Centers representing the province of Van. It is descriptive and cross-sectional type. The Research; It was carried out with doctors serving in Family Health Centers on 04.05.2021-30.07.2021. Our study aimed to reach 250 family physicians, 210 family physicians were reached, but 126 family physicians voluntarily agreed to participate in our study. The questionnaire was filled in by the physicians themselves. These questionnaires consist of 17 questions about sociodemographic characteristics, general knowledge about obesity, daily practice in obesity management and thoughts on obesity diagnosis and treatment. This questionnaire was created by us as a result of the relevant literature review. The data were evaluated as number, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum using IBM SPSS Statistics 20 program, while performing statistical analysis, Chi-Square Test were used. A statistically significant value of P 25 kg/m2). 41,3% (n: 52) of the physicians participating in our study recommended dietary changes to their patients“often”and 36,5% (n:46) of them stated that“sometimes”. 36,5% (n:46) of the physicians stated that“often”, 29,4% (n:37)“always”, and 26,2% (n:33)“sometimes”stated that they recommend exercise to their patients. While 96% (n:121) of the participants agree with the statement“Obesity is an important public health problem”, 55,5% (n:60) agree with the statement“Obesity is an important issue in the FHC where I am”, 34,1% (n:43) of them are undecided, 10,3 (n:13) of them stated that they did not agree. While 56,3% (n:71) agreed with the statement“Family physicians have a great role to play in the prevention of obesity”directed to physicians, 35,7% (n:45) stated that they were undecided; 50% (n:63) agreed with the statement“The best role of the family physician in obesity management is not to treat these patients but to direct them to the relevant branches”. 29,3% (n:37) of the physicians stated that they were not ready to treat obese patients professionally, and 43,7% (n:55) were undecided on this issue. They gave the answer“I am undecided”to the statement“I am generally successful in losing weight to obese patients”.