Balıkesir kent merkezinde bir bölgede yaşayan yetişkinlerde algılanan gıda okuryazarlığı, iyilik hali, yeme tutumu ve ilişkili faktörler
Perceived food literacy, well-being, eating attitude and related factors in adults living in an urban area in Balikesir province
  1. Tez No: 689112
  2. Yazar: BERNA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN ÇEVİK, DOÇ. DR. AYSEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma algılanan gıda okuryazarlığı, iyilik hali ve yeme tutumu ile ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Kesitsel tipteki çalışma Kasım 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında Balıkesir ilindeki kentsel bir mahallede yürütüldü. Örnek büyüklüğü, Epi İnfo programı ile evreni 8555 kişi, %50 prevalans, %5 sapma, 1.5 desen etkisiyle %95 güven düzeyinde 552 kişi hesaplanmış olup 567 kişiye çok aşamalı örnekleme yöntemiyle ulaşıldı. Araştırmanın bağımlı değişkenleri algılanan gıda okuryazarlığı, iyilik hali ve yeme tutumudur. Tek değişkenli analizlerde t testi, ANOVA, ki kare testi, ileri analizlerde lineer ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. Araştırma grubunun algılanan gıda okuryazarlığı puanı 91.71±8.72, iyilik hali puanı 12.77±5.56 ve yeme tutumu puanı 9.55±8.20 bulundu. Katılımcıların %11.6'sının yeme bozukluğu olup %52.2'sinin mental durumu kötüdür.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the factors associated with perceived food literacy, well-being and eating attitude. The cross-sectional study was conducted in an urban neighborhood in Balıkesir province between November 2020 and April 2021. The sample size was calculated with the Epi Info program of 8555 people, 50% prevalence, 5% deviation, 552 people at 95% confidence level with 1.5 design effect, and 567 people were reached by multi-stage sampling method. The dependent variables of the study are perceived food literacy, well-being and eating attitude. Ttest, ANOVA, chi-square test were used in univariate analyses, and linear and logistic regression analyzes were used in further analyses. The perceived food literacy score of the research group was 91.71±8.72, the well-being score was 12.77±5.56, and the eating attitude score was 9.55±8.20. 11.6% of the participants had an eating disorder and 52.2% had a bad mental status.