Muhafazakâr demokrasi ve kadın sorunu
Conservative democracy and the women's issue
- Tez No: 689115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR BİLGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez, muhafazakârlık ve demokrasi kavramları çerçevesinde kadın sorununu irdelemiştir. Özellikle bu iki kavramın üzerinde durulmasının sebebi demokrasinin her zaman modernizmi hatırlatmamasına rağmen Türkiye'de Osmanlı Devleti'nin yıkılmasıyla kabul edilen Cumhuriyet'in beraberinde demokrasiyi ve yenilikleri getirmiş olmasıdır. Muhafazakârlığın ise gelenekseli yansıttığı düşüncesidir. Sonrasında kadın hakları hareketlerinin Batı'da ve Türkiye'deki tarihsel süreçleri incelenmiştir. Böylece kadın haklarına toplumların nasıl baktığı ve hangi iyileştirilmelerin yapıldığı konusu aydınlatılmak istenmiştir. Ayrıca Türkiye'de kadın hakları mücadelesinin tarihsel süreçleri bölümünde hükümetlerin kadın hakları politikalarına yer verilmiştir. Bu sayede, son bölümde muhafazakâr demokrasinin kadına bakışı tartışılırken aradaki tarihsel ve toplumsal bağlantıların daha iyi fark edilmesi amaçlanmıştır. Nitekim muhafazakâr demokrasi bölümünde kadın sorunu bağlamında muhafazakârların, liberal feminist grupların ve sol tandanslı söylemlerin dışında kalan hükümet politikaları ve söylemlerine değinilerek bir karşılaştırma ve tartışma zemini aranmıştır. Ayrıca son bölümde kadın sorunu kapsamında İstanbul Sözleşmesinin neden feshedildiğine değinilmiştir. Tarihsel bir perspektiften bakıldığında bu araştırmadan çıkarılan sonuçların ilki, muhafazakârlığın bu coğrafyada farklı biçimlere bürünerek de olsa devam ettiğidir. İkincisi ise kadın sorununun siyasettin pragmatist doğasına uygun bir şekilde yeniden ele alındığıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the women's issue within the framework of the concepts of conservatism and democracy has been examined. The reason to elaborate on the concept is the although democracy does not always evoke modernism, the Republic which was accepted with the collapse of the Ottoman state in Turkey brought democracy and innovations together and conservatism reflects traditionalism. In the following chapter, the historical processes of women's rights movements in the West and in Turkey are examined. Thus, it is aimed to clarify the issue of how societies view women's rights and what improvements are made. Moreover, in the chapter about historical processes of women's rights movements in Turkey, women's rights policies of governments are included. In this way, while discussing the conservative democracy's view of women in the last chapter of this paper, it is aimed to be better discerned the historical and social connections between them. As a matter of fact, in the conservative democracy section, comparison and discussion ground are sought by referring to the government policies and discourses, which are not included in the conservative, liberal feminist, and left-wing parties. In addition to these, it is mentioned why the Istanbul Convention was terminated within the scope of the women's issue in the last section. From a historical perspective, the first conclusion drawn from this research is that conservatism continues in this geography, albeit in different forms. The second conclusion is that the women issue is readdressed in accordance with the pragmatist nature of politics.