Analyzing the financial performance of food sector companieswithin the framework of the capital structure theory
Sermaye yapısı teorisi çerçevesinde gıda sektörü firmalarının finansal performans analizi
- Tez No: 689121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmam, sermaye yapısının gıda sanayi sektöründe çalışan sanayi şirketlerinin (Türk ve Ürdünlü) performansına ilişkin sonucunu sorgulamayı ve bu amaca ulaşmak için İstanbul pazarına kayıtlı beş Türk gıda şirketi ve kayıtlı beş Ürdün şirketi Amman pazarı çalışma için örnek olarak seçildi. Modellerin, çalışma hipotezlerini çoklu regresyon analizi kullanarak test ettiği tahmin edilmiş, sonuçları şirketlerin finansal performans göstergeleri arasında olumlu bir etkinin yanı sıra mülkiyet hakları getirisi oranı ile mülkiyet hakları arasında bir ilişkinin varlığını göstermiştir. Borç-mülkiyet hakları oranı, bu ilişki pozitiftir ve yatırımın geri dönüş oranı ile varlık devir hızı arasında pozitif bir ilişkinin ortaya çıkması ve nihayet varlık devir hızı ile varlıklardaki yıllık yüzde değişimlerin her biri ve borç-mülkiyet hakları oranı. Ayrıca, sonuçları finansal performans göstergeleri arasında pozitif bir ilişki olduğunu ve finansal performans göstergeleri ile borç-mülkiyet hakları oranı arasında bir ilişki olduğunu gösteren korelasyon analizi kullanıldığında, bu ilişki negatiftir, finansal performans göstergeleri ve varlık devir hızı ve nihayet Varlık devir oranı ile borç / mülkiyet hakları oranı arasında olumsuz bir ilişki keşfedildi.
Özet (Çeviri)
My study aims to quiz the result of the capital structure on the performance of industrial companies (Turkish and Jordanian) working in the food industry sector, and to achieve this purpose, five Turkish food companies registered in the Istanbul market and five Jordanian companies registered in the Amman market were selected as a sample for the study. The models were estimated to test the study hypotheses using multiple regression analysis, the results of which indicated that there is a positive effect among the companies' financial performance indicators, as well as the existence of a relationship among the return on property rights rate and the debt to property rights ratio, this relationship is positive, and the emergence of positive relationship between the rate of return on investment and the asset turnover rate, and finally negative relationship between the asset turnover rate and each of the annual percentage change in assets and the debt-to-property rights ratio. Also using the correlation analysis, the results of which indicated a positive relationship between financial performance indicators, as well as a relationship between financial performance indicators and the debt-to-property rights ratio, this relationship is negative, in addition to a positive relationship between financial performance indicators and the asset turnover rate, and finally a negative relationship was discovered between Asset turnover ratio and debt to property rights ratio.