Liderlik tarzlarının inovasyon performasına etkisinde örgütsel desteğin aracı rolü
Leadership styles to innovation performance the vehicle role of organizational support in its effect
  1. Tez No: 689122
  2. Yazar: BEGÜM ZORLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, liderlik tarzlarının inovasyon performansına etkisinde örgütsel desteğin aracı rolünü araştırmaktır. Bu amaçla ilk olarak değişkenler arasındaki kuramsal ilişkinin tespit edilmesi amacıyla yazın incelemesi yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Afyonkarahisar il merkezinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmeleri çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, anket yöntemi ile toplanmış, çalışma 332 çalışanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre liderlik tarzlarından dönüştürücü liderlik tarzı ve etkileşimci liderlik tarzının inovasyon performansı ve örgütsel destek üzerinde anlamlı ve pozitif düzeyde etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Aynı şekilde örgütsel destek ile inovasyon performansı arasında da anlamlı ve pozitif düzeyde ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mediating role of organizational support on the effect of leadership styles on innovation performance. For this purpose, firstly, a literature review was conducted in order to determine the theoretical relationship between the variables. The population of the research consists of employees of five-star hotels operating in the city center of Afyonkarahisar. The data of the research was collected by the questionnaire method, and the study was carried out with the participation of 332 employees. According to the results of the research, it has been determined that transformational leadership style and transactional leadership style, which are among the leadership styles, have significant and positive effects on innovation performance and organizational support. Likewise, it was concluded that there is a significant and positive relationship between organizational support and innovation performance.