Critical reception of contemporary Biblical film adaptations
Çağdaş İncil uyarlaması filmlerin eleştirel alımlanması
  1. Tez No: 689120
  2. Yazar: GÖZDE UĞUR ÖZBUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ COLLEEN KENNEDY KARPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Religion, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tezde, çağdaş İncil uyarlaması filmlerin izleyiciler tarafından aldığı tepki analiz edilmiştir. Alımlama çalışmaları, eleştirel söylem analizi ve yakın okuma yöntemlerini kullanarak The Passion of the Christ (2004), Mary Magdalene (2018), Noah (2014), Exodus: Gods and Kings (2014), A Serious Man (2009) ve mother! (2017) üzerinden İncil'deki öykülerin sinemaya nasıl uyarlandığı ve eleştirmenlerden ne tür tepkiler aldıkları analiz edilmektedir. Bu tezde Amerikan Hristiyan internet sitelerinden toplanan bu incelemeler ve çoğu Amerikalı olan popüler medyada yayınlanan profesyonel film incelemeleri karşılaştırılarak analiz edildi ve film izleyicileri arasında metne sadakat eleştirisinin hala var olup olmadığı bulundu. Bu bağlamda, bu tez, Hıristiyan izleyicilerin İncil uyarlamalarında metinsel sadakat görmeyi beklediklerini ve yokluğunun filmlerin sert eleştirilere maruz kalmasına neden olduğunu, profesyonel eleştirmenlerin ise filmleri sinematik niteliklerine göre analiz etmeye daha fazla yatkın olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the reception of biblical adaptations is analyzed. By using reception studies, critical discourse analysis and close reading methods; The Passion of the Christ (2004), Mary Magdalene (2018), Noah (2014), Exodus: Gods and Kings (2014), A Serious Man (2009) and mother! (2017) are analyzed with how the biblical stories are adapted into cinema and what kind of reception they have received from the reviewers. These reviews gathered from American Christian websites and professional film reviews published on popular media, most of which are American, are analyzed and found whether the fidelity criticism is still existing among the film viewers. In this regard, this thesis argues that the Christian members of the audience members expect to see textual fidelity in the biblical adaptations and the lack of it causes films to receive harsh criticism whereas the professional critics are more invested in analyzing the films for their cinematic qualities.