Çeşitli hassasiyet giderici yöntemlerin uygulandığı dentin yüzeylerinin pürüzlülüğünün, geçirgenliğinin ve bakteri adezyonunun incelenmesi
Investigation of roughness, permeability, and bacterial adhesion of dentin surfaces treated with different desensitization methods
- Tez No: 689140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DÜNDAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı çeşitli hassasiyet giderici yöntemlerin uygulandığı dentin yüzeylerinin pürüzlülüğünü, geçirgenliğini ve bakteri adezyonunu in vitro olarak değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışmada %5 NaF (NaF, Enamelast fluoride vernik, Ultradent, ABD), CPP-ACP (MI Paste plus, GC Corporation, Tokyo, Japonya), Er,Cr:YSGG lazer (Waterlase, Biolase, Kaliforniya, ABD) ve diod lazer (Biolase, Kaliforniya, ABD) kombine şekillerde kullanılmıştır. Yeni çekilmiş sığır kesici dişlerinin kök dentinlerinin bukkal kısımlarından yüz sekiz adet 5×5×3 mm büyüklüğünde dentin blokları hazırlanmış ve bu bloklar uygulanan hassasiyet giderici yönteme göre dokuz gruba ayrılmıştır. Yüzey pürüzlülüğü (SR) bir profilometre ile ölçülmüştür. Pelikıl elde etmek için dentin örnekleri yapay tükürük ve müsin ile kaplanmıştır. Pelikıl ile kaplanmış numunelere S. mutans ve S. mitis süspansiyonları ilave edilmiştir. Bakteriyel süspansiyonlar, 37°C'de %5 C02 atmosferinde 24 saat süreyle inkübe edilmiştir. Bakteri sayıları ×108 ml CFU/ml olarak belirlenmiştir. Konfokal lazer taramalı mikroskop kullanılarak bakteri adezyonları görüntülenmiştir. Dentin geçirgenliği ise SEM ile görüntülemenin ardından Image J programı kullanılarak belirlenmiştir. İstatistiksel analiz, tek yönlü ANOVA ve Tukey HSD çoklu karşılaştırmaları kullanılarak yapılmıştır (p = 0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the roughness, permeability and bacterial adhesion of dentin surfaces on which various desensitizing methods are applied in vitro. Method: In this study, 5% NaF (NaF, Enamelast fluoride varnish, Ultradent, USA), CPP-ACP (MI Paste plus, GC Corporation, Tokyo, Japan), Er,Cr:YSGG laser (Waterlase, Biolase, California, USA) and diode laser (Biolase, California, USA) were used in combined forms. One hundred and eight dentin blocks of 5×5×3 mm were prepared from the buccal parts of the root dentin of newly extracted bovine incisors, and these blocks were divided into nine groups according to the desensitization method applied. Surface roughness (SR) was measured with a profilometer. To produce pellicle, dentin samples were coated with artificial saliva and mucin. S. mutans and S. mitis suspensions were added to the samples coated with pellicle. Bacterial suspensions were incubated at 37°C in an atmosphere of 5% CO2 for 24 hours. Bacterial counts were determined as ×108 ml CFU/ml. Bacterial adhesions were visualized using a confocal laser scanning microscope. Dentin permeability was determined using Image J program after imaging with SEM. Statistical analysis was performed using one-way ANOVA and Tukey HSD multiple comparisons (p = 0.05).