Üniversite öğrencilerinde yeni besin korkusu ile ortoreksiya nervozanın ve etkili etmenlerin araştırılması
Investigation of food neophobia and orthorexia nervosa and effective factors in university students
  1. Tez No: 689139
  2. Yazar: ŞEYMANUR KAHVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİYE MİNE YURTTAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinde yeni besin korkusu ile ortoreksiya nervozanın ve etkili etmenlerin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde eğitim gören 270 gönüllü öğrenci ile yapılmıştır. Genel bilgiler, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklığı, yeni besin korkusu ölçeği ve ORTO-11 ölçeği olmak üzere beş bölümden oluşan bir anket ile veriler toplanmıştır. Öğrencilerin yaş ortalaması 21,46±2,04 yıldır. Erkek öğrencilerin BKİ ortalaması 24,34±3,12 kg/m2; kız öğrencilerin 21,52±3,62 kg/m2'dir (p0,05). Yeni besin korkusu ölçek puanı; Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde 40,84±8,59 puan, Sosyal Bilimler Fakültesi öğrencilerinde 40,59±8,85 ve Fen Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde 38,81±10,6 puandır (p>0,05). Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin %30,1'i, Sosyal Bilimler Fakültesi öğrencilerinin %13,8'i ve Fen Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin %26,7'si ortorektiktir (p0,05). Neofobik olan öğrencilerin %20'sinin ortorektik olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin yaş ve BKİ değerleri ile yeni besin korkusu ve ortoreksiya nervoza durumu arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Bu çalışma ülkemizde üniversite öğrencilerinde yeni besin korkusu ile ortoreksiya nervoza arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışmadır. Yeni besin korkusu ve/veya ortorektik olma durumu, besin çeşitliliğini azaltarak, gereksinen besin öğelerinin alımını olumsuz etkileyebilmektedir. Üniversite öğrencilerinin sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinebilmesi için düzenli aralıklarla beslenme eğitimlerinin verilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study has been realized to investigate the food neophobia and orthorexia nervosa and the effective factors in university students. The study was conducted with 270 volunteer students studying at Hasan Kalyoncu University. Data were collected with a questionnaire consisting of five sections: general information, nutritional habits, frequency of food consumption, Food Neophobia Scale and ORTO-11 Scale. The mean age of students was 21.46±2.04 years. The mean BMI of male students was 24.34±3.12 kg/m2; that of female students was 21.52±3.62 kg/m2 (p0.05). Considering The Food Neophobia Scale score; it is 40.84±8.59 points for the students from the Faculty of Health Sciences, 40.59±8.85 points for the students from the Faculty of Social Sciences, and 38.81±10.6 points for the students from the Faculty of Sciences (p>0.05). 30.1% of the students from the Faculty of Health Sciences, 13.8% of the students from the Faculty of Social Sciences and 26.7% of the students from the Faculty of Sciences are orthorexic (p0.05). It has been determined that 20% of neophobics are orthorexic. There was no significant difference between the age and BMI value of the students in terms of food neophobia and orthorexia nervosa (p>0.05). This is the first study in our country to examine the relationship between food neophobia and orthorexia nervosa in university students. Food neophobia and/or being orthorexic may negatively affect the intake of required nutrients by reducing food variety. In order for university students to acquire healthy eating habits, it is important to provide nutrition education periodically.