Brusellozisli hastalarda aortun renkli m-mod akış yayılma hızının ve sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of colored M-mode flow propagation velocity of the aorta and left ventricular functions in patients with brucellosis
- Tez No: 689142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR.MECNUN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada bir üniversite hastanesinde brusellosiz tanısı alan hastaların ve sağlıklı kontrollerin ekokardiyografik ve klinik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma Van ilinde üniversite hastanesinde Ekim 2020- Temmuz 2021 tarihleri arasında 31 brusellozis tanısı alan ve 30 sağlıklı çocuğa ekokardiyografik inceleme yapılması ile gerçekleştirilmiştir. Hasta ve kontrol grubunun klinik özellikleri ve ekokardiyografik sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Brusellozis tanılı hastaların 74,2'si erkek, %25,8'i kızdı ve yaş ortalaması 10,50 ± 3,85 yıldı. Hastaların 1'inde (%3.2) brusella serum aglütinasyon titresi 1/160, 6'sında (%19.4) 1/320, 6'sında (%19.4) 1/640, 18'inde (%58.1) 1/1280 ve üzeri saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the echocardiographic and clinical features of patients diagnosed with brucellosis and healthy controls in a university hospital. Method. The research was carried out in a university hospital in Van province, between October 2020 and July 2021, with echocardiographic examination of 31 brucellosis patients and 30 healthy children. The clinical features and echocardiographic results of the patient and control groups were compared. Results: Of the patients diagnosed with brucellosis, 74.2% were male and 25.8% were female, and the mean age was 10.50 ± 3.85 years. Brucella serum agglutination titer was 1/160 in 1 (3.2%) of the cases, 1/320 in 6 (19.4%) cases, 1/640 in 6 (19.4%) and 1/1280 and higher in 18 (58.1%) cases.