Hemşirelerin kalıcı üriner kateterizasyona ilişkin bilgi düzeylerinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of knowledge levels and affecting factors of nurses regarding indwelling urinary catheterization
- Tez No: 689162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL ÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, hemşirelerin kalıcı üriner kateterizasyon (KÜK) uygulamasına ilişkin bilgi düzeylerini ve etkileyen faktörlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini iki farklı devlet hastanesinde çalışan 720 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden 317 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Hemşire Tanıtıcı Özellikler Formu”ve“Kalıcı Üriner Kateterizasyon Uygulaması Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, PSPP ve Microsoft Excel programları ile tanımlayıcı analizler, parametrik ve non-parametrik testler ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalamasının 33,07±8,78 olduğu, %95,3'ünün kadın, % 53'ünün evli, %68,8'inin ise lisans mezunu olduğu belirlendi. Hemşirelerin en fazla doğru yanıt verdiği sorunun“Üriner kateter takılmadan önce ve sonra eller yıkanmalıdır.”sorusu olduğu, en az doğru yanıt verdiği sorunun ise“Üriner kateterizasyon sırasında kullanılan kayganlaştırıcının özelliği nasıl olmalıdır?”sorusu olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The research was planned as descriptive and cross-sectional in order to determine the knowledge level of nurses about indwelling urinary catheterization (IUC) and the factors affecting it. The population of the research consists of 720 nurses working in two different state hospitals. The sample of the study consisted of 317 nurses who agreed to participate in the study.“Nurse Descriptive Characteristics Form”and“Indwelling Urinary Catheterization Practice Information Form”were used to collect data. In the analysis of the data, descriptive analyzes, parametric and non-parametric tests and logistic regression analysis were used with PSPP and Microsoft Excel programs. It was determined that the mean age of the nurses participating in the study was 33.07±8.78, 95.3% were women, 53% were married, and 68.8% were undergraduate graduates. The most correct answer by the nurses was“Hands should be washed before and after urinary catheter insertion.”and the least correct answer is“What should be the characteristics of the lubricant used during urinary catheterization?”was determined to be a question.