Genç futbolcularda fonksiyonel antrenmanların futbola özgü bazı teknik becerilere ve fonksiyonel hareket analizi (FMS) skorlarına etkisi
Some football-specific technical skills of functional training in young football players and its effect on functional movement analysis (FMS) scores
  1. Tez No: 828884
  2. Yazar: MEHMET İLERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SÜRHAT MÜNİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, genç futbolcuların antrenman programlarına ek uygulanan fonksiyonel kuvvet antrenmanlarının bazı teknik becerilere, fiziksel performans parametrelerine ve Fonksiyonel hareket analizi (FMS) skorlarına olan etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya MKE Ankaragücü alt yapısında U13 ve U14 grubunda yer alan yaş ortalaması 13.27 (boy uzunluğu ortalama 160,33 cm, vücut ağırlığı 48.20 kg, BKI 18.53 ve yağ oranı % 14.92) olan ve haftada en az 3 gün antrenman yapan 30 genç futbolcu katıldı. Ön testlerden sonra rastgele tesadüfü yöntem ile katılımcılar kontrol ve deney grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Deney grubuna futbol antrenman programına ilaveten fonksiyonel kuvvet antrenmanları uygulanırken kontrol grubu rutin futbol antrenmanlarına devam etti. Deney grubu 2 haftalık fonksiyonel antrenmanlara uyum sürecinden sonra artan yüklenme ilkesi kapsamında 6 haftalık fonksiyonel kuvvet antrenmanına dâhil oldu. Uygulanan antrenmanın şiddetini belirlemek için Algılanan zorluk derecesi AZD ölçeği her antrenmandan sonra katılımcılar tarafından dolduruldu. Deney ve kontrol grubunun ön test ve son test fiziksel özellikleri, motor özellikleri ve FMS skorlarını karşılaştırmak için bağımsız örneklemlerde t testi kullanılmıştır. Bunun yanında deney grubunun ve kontrol grubunun ön test ve son test puanları arasındaki artış ve azalış arasındaki farklılığı karşılaştırmak için ilişkili örneklemlerde t testi kullanılmıştır. Analizler SPSS 22 paket programında yapılmış ve anlamlılık düzeyi p=0,05 olarak belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda deney ve kontrol grubunun son test fiziksel özelliklerinde anlamlı fark görülmemiştir (p>0,05). Deney ve kontrol grubunun fiziksel performans son test değerlerinden shutle sprint (toplu, topsuz), slalom dripling, top fırlatma (SMB, LMB), başarılı pas sayısı, pas isabet testi genel puanı, CMJ ve SJ puanlarında anlamlı fark görülmüştür. Bu değerlerden shutle sprint (toplu, topsuz), slalom dripling ve pas isabet testi genel puanları kontrol grubunun daha fazlayken top fırlatma (SMB, LMB), başarılı pas sayısı, CMJ ve SJ puanlarında deney grubunun ortalaması daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the effect of functional strength training applied in addition to the training programs of young football players on some technical skills, physical performance parameters and Functional Movement Analysis (FMS) scores. 30 young football players with an average age of 13.27 (height average 160.33 cm, body weight 48.20 kg, BMI 18.53 and fat ratio 14.92%) in the U13 and U14 groups of MKE Ankaragücü infrastructure and who train at least 3 days a week participated in the study. After the pre-tests, the participants were randomly divided into two groups as control and experimental groups. While functional strength training was applied to the experimental group in addition to the football training program, the control group continued their routine football training. Experimental group was included in 6-week functional strength training within the scope of increasing load principle after 2 weeks of compliance with functional training. The Perceived difficulty level AZD scale was completed by the participants after each workout to determine the intensity of the exercise applied. Independent samples t-test was used to compare the pre-test and post-test physical characteristics, motor characteristics and FMS scores of the experimental and control groups. In addition, to compare the difference between the increase and decrease between the pre-test and post-test scores of the experimental group and the control group, the t-test was used in related samples. Analyzes were made in SPSS 22 package program and the level of significance was determined as p=0.05. As a result of the analysis, no significant difference was observed in the post-test physical properties of the experimental and control groups (p>0.05). A significant difference was observed in the physical performance post-test values of the experimental and control groups in shutle sprint (with or without the ball), slalom dribbling, ball throwing (SMB, LMB), number of successful passes, pass hit test general score, CMJ and SJ scores. Among these values, shutle sprint (with or without ball), slalom dribbling and pass hit test general scores are higher in the control group, while the average of the experimental group in ball throwing (SMB, LMB), number of successful passes, CMJ and SJ scores is higher.