Osmanlı mimarisinde sütunların bileziklerine hakkedilmiş yazılar üzerine bir değerlendirme
An evaluation on the writings engraved on the bracelets of the columns in Ottoman architecture
- Tez No: 689187
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Araştırmaya konu olan sütun bilezik yazıları Osmanlı mimarisindeki cami, saray ve türbelerin avlularında yerini bulmaktadır. Yapının avlusunda bulunan ve taşıyıcı gövde rolünü üstlenen sütunlar hakkakların meşk uyguladığı alanlar olmuştur. Fakat hakkakların yazı yazmayı tercih ettiği alanlar, sütunun kendisinden ziyade kaide kısmında bulunan ve destek sağlayan metal sütun bilezikleridir. Yazılar birçok konudan bahsetmekte; İsim, dua, beddua, tarihi olay vb. bilgiler içermektedir. Genel olarak sert uçlu aletlerle yazılan yazılar farklı formalarda ve üsluplarda yazılmış, bir kısmına tarihleri işlenmiş, bir kısmına sanatsal çizimler yapılmış, bir kısmına da tuğralar çizilmiştir. Bu çalışmada sütun bilezik yazılarının Anadolu ve Trakya'da elde edilen örnekleri etraflıca incelenip değerlendirmeler yapılarak fotoğraflarla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Column bracelet writings that are the subject of the study find their place in the courtyards of mosques, palaces and tombs in Ottoman architecture. The columns in the courtyard of the building and acting as the carrier body were the areas where the incisions were applied. However, the areas where the incisions prefer to write are the metal column bracelets that provide support rather than the column itself. The articles talk about many issues; Name, prayer, curse, historical event, etc. contains information. In general, the articles written with hard-edged tools were written in different forms and styles, some of them were dated, some were made with artistic drawings, and some of them were drawn with monograms. In this study, the samples of column bracelet writings obtained in Anatolia and Thrace were examined in detail, evaluated and presented with photographs.