Energy absorber design and analysis for military utility helicopter troop seats
Askeri genel maksat helikopteri mürettabat koltukları için enerji sönümleyici tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 689200
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Helikopter platformlarının çoğunda, dikey ve yatay fırlatma koltuklarının kullanımı, üstte yer alan ana rotor pali varlığı ve ana rotor palinin dönme hareketinin neden olabileceği kontrolsüz fırlatma durumları gerekçesiyle tercih edilmemektedir. Ek olarak, hava aracında yer alan her bir yolcu için fırlatma koltuğu sağlamak mümkün değildir. Bu sebeple, yolcuların hayatta kalma ihtimalini arttırmak için helikopter platformları ve iniş takımı, gövde ve koltuk gibi bileşenleri özellikle dikey yönlü kaza dayanımı özellikli olacak şekilde tasarlanmalıdır. Koltukların, kaza dayanımı değerlendirmesi konusundaki önemini düşünecek olursak, koltuk enerji sönümleme sistemlerini etraflıca incelemek önem arz etmektedir. Regülasyonlar veya askeri tasarım standartlarına göre, helikopter koltukları yolcuların hayatlarını korumak için kaza esnasında enerjinin bır kısmını plastik deformasyon mekanizması ile sönümlemelidir. Dolayısı ile, helicopter koltukları geçerli standartlarda sağlanan test senaryolarına uygun şekilde kalifiye edilmeli ve dinamik olarak test edilmelidir. Bu çalışmada boru ve saplama tipi enerji sönümleme sistemi tasarlanmış ve MIL-S-85510 ile belirtilen test durumlarındaki performansını doğrulamak için basit askeri mürettebat koltuğuna entegre edilmiştir. Kaza enerjisini sönümlemek ve yolculara iletilen yükleri kabul edilebilir seviyelere indirmek için silindirler boruyu plastik olarak deforme eder ve çapını daraltır. Konsept enerji sönümleyici, ABAQUS® Workbench ile analiz edilmiş ve sonrasında ODTÜ Merkezi Test Laboratuvarı'nda test edilmiştir. Analiz ve test sonuçları doğrulama faaliyeti sonrasında, enerji sönümleyici basit askeri mürettebat koltuğuna entegre edilmiş ve kaza test senaryolarını simule etmek amacıyla analiz edilmiştir. MIL-S-85510'da verilen yükler uygulanmış ve çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In most of the helicopter platforms, usage of vertical or sideward ejection seats are not preferred since it is not practical considering the existence of the rotating main rotor blades on top and the spinning action caused by the main rotor which could yield uncontrolled behavior during jettisoning. In addition, it is not possible to provide ejection seats for each and every occupant on board. Therefore, to increase the chance of survivability of occupants, helicopter platforms and their components such as landing gear, fuselage and seats shall be designed crashworthy especially in vertical direction. Considering the importance of the seat for crashworthiness assessment, it becomes critical to investigate on seat energy absorption in a comprehensive way. According to regulations or military design standards, helicopter seats shall absorb some fraction of crash energy via plastic deformation mechanisms to save the life of the passengers during a crash. Accordingly, helicopter seats shall be qualified and shall be dynamically tested with the test scenarios provided in the applicable design standard. In this thesis study, a tube-stud type energy absorption system is designed and integrated into a simplified troop seat to verify its performance in dynamic test conditions specified by MIL-S-85510. In order to absorb the crash energy and to decrease the load transferred to the occupants to the acceptable levels, the studs plastically deform the tube and decrease its diameter. The energy absorber concept is analyzed with dynamic explicit workbench of ABAQUS® and then tested in METU Central Lab Mechanical Testing Laboratories. After the correlation of the analyses and the test results, the energy absorber system is integrated into a simplified military troop seat and then analyzed to simulate the crash test scenario. The crash pulse provided in the MIL-S-85510 is applied and the results are evaluated.