Farklı boyuttaki kemik allogreftlerinin yeni kemik oluşturma potansiyellerinin deneysel hayvan modelinde incelenmesi
Investigation of the new bone formation potential of different size bone allografts in an experimental animal model
- Tez No: 735271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ÜNGÖR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kemik sert dokusunda önemli kayıpların olduğu durumlarda kemiğin iyileşmesi sekteye uğrayabilmektedir. Kemik iyileşmesini desteklemek amacıyla kemik greftleri oral ve maksillofasial cerrahide sıklıkla uygulanmaktadır. Kemik greftlerinin tür, boyut ve yapı bakımından çeşitli olması farklı etkinlik düzeylerini ortaya çıkarmaktadır. Bizde çalışmamızda farklı boyuttaki kemik allogreftlerinin yeni kemik oluşturma potansiyellerini deneyel hayvan modelinde incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda toplam 49 adet Wistar cinsi rat kullanıldı. Cerrahi işlem uygulanmayan grupta 5 adet hayvan vardı. Tibial defekt oluşturulan diğer 4 grubun her birinde 11 hayvan vardı. Defekt oluşturulan gruplar büyük partiküllü greft (3-5 mm), küçük partiküllü greft (0,5-1 mm) ve blok greft ile dolduruldu. Bir gruba ise kemik grefti koyulmadı. 8 hafta sonunda çıkarılan dokudan alınan kesitlerde yeni kemik oluşumu histopatolojik olarak incelendi. Çalışma sonunda skorlamaya göre küçük partiküllü greft grubunda kemikleşme kontrol grubundan anlamlı derecede düşüktü. Kontrol grubuna ait osteosit hücrelerinin sayısı diğer grupların osteosit sayılarından anlamlı derecede fazlaydı. Grupları sıraladığımızda skorlama ve osteosit hücre sayıları koreleydi. Büyük partiküllü greft grubuna ait osteoblast hücrelerinin sayısı diğer grupların osteoblast hücre sayısından anlamlı derecede fazlaydı. Yine, kontrol grubunun osteoblast sayısı küçük partiküllü greft, blok greft ve defekt grubunun osteoblast sayısından anlamlı derecede fazlaydı. Partikül boyutunun yeni kemik oluşumuna etkisini değerlendirebilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In cases where there is significant loss of bone hard tissue, the healing of the bone may be interrupted. Bone grafts are frequently used in oral and maxillofacial surgery to support bone healing. The diversity of bone grafts in terms of type, size and structure reveals different levels of effectiveness. A total of 49 Wistar rats were used in our study. There were 5 animals in the group that did not undergo surgery. There were 11 animals in each of the other 4 groups with tibial defect. Defect-formed groups were filled with large-particle graft (3-5 mm), small-particle graft (0,5-1 mm) and block graft. Bone graft was not placed in one group. New bone formation was examined histopathologically in sections taken from the tissue removed at the end of 8 weeks. At the end of the study, according to the scoring, ossification in the small particle graft group was significantly lower than in the control group. The number of osteocytes of the control group was significantly higher than the osteocytes of the other groups. Scoring and osteocyte cell counts correlated when we ranked the groups. The number of osteoblast cells of the large particle graft group was significantly higher than the osteoblast cell number of the other groups. Again, the osteoblast count of the control group was significantly higher than the osteoblast count of the small particle graft, block graft and defect group. More studies are needed to evaluate the effect of particle size on new bone formation.