Silikon elastomerlerin ömür süresine etki eden parametrelerin belirlenmesi
Identification of the parameters effecting the lifetime of silicone elastomers
  1. Tez No: 689203
  2. Yazar: MUKADDES MELİKE ONAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Silikon kauçuklar sentetik kauçuk grubuna aittir. Hava şartlarına karşı yüksek direnç, iyi elektriksel özellikler, geniş sıcaklık aralığında çalışma ve kolay işlenebilirliği gibi birçok kullanım avantajı mevcuttur [1]. Bu özelliklerinden dolayı, dış mekan yalıtım uygulamaları ve elektrik iletim ve dağıtım sistemleri gibi uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadır Mükemmel özellik ve dayanıklıklarına rağmen silikon kauçuklar çeşitli çevresel ve kimyasal etkenlere ve yüksek sıcaklara maruz kaldığında zamanla bozunmaya maruz kalırlar Bu bozunma ''yaşlanma '' olarak adlandırılmaktadır. Yaşlanma bir malzemenin istenilen özelliklerinin bozunması sonucunda oluşmaktadır Yaşlanmanın malzeme özellikleri üzerindeki etkilerini anlamak için ömür tahmini yapılmaktadır. Ömür tahmini malzemeyi iyileştirme açısından önem kazanmaktadır
Özet (Çeviri)
Silicone rubbers are belongs to the synthetic rubber group. It has many advantages such as high weather resistance, good electrical properties, wide temperature range operation and easy workability [1]. Because of these properties, it is frequently used in outdoor insulation applications such as electrical transmission and distribution systems . Despite their excellent properties and durability, silicone rubbers are subject to degradation over time when exposed to various environmental and chemical agents and high temperatures [2]. This deterioration is called 'aging. Aging occurs as a result of the degradation of the desired properties of a materials [2]. In order to understand the effects of aging on material properties, life expectancy is estimated. Life expectancy gains importance in terms of material improvement