Yüz protezlerinde kullanılan silikon elastomerlerin renk stabilitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of color stability of silicone elastomers used in facial prothesis
- Tez No: 339545
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yüz Protezlerinde Kullanılan Silikon Elastomerlerin Renk Stabilitesinin DeğerlendirilmesiÇene yüz protezleri tümör, travma, konjenital bozukluklar gibi çeşitli nedenlerle oluşan defektlerin yerine yapılan protezlerdir. Günümüzde bu protezlerin yapımında en sık kullanılan materyaller silikonlardır. Silikonlar, çeşitli pigment maddeleri kullanılarak iç boyama, fiber boyama ve dış boyama yöntemleriyle renklendirilirler. Ancak silikonlarda zamanla renk değişimi meydana gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, yüz protezlerinin yapımında kullanılan üç farklı silikon elastomerin, farklı renklendirici ajanlar ile renklendirilmiş ve renklendirilmemiş örneklerinin, eskitme işleminden sonraki renk değişikliği değerlerini hesaplamak ve farklı parametrelerde birbirleriyle karşılaştırmaktır.Bu amaçla klinikte yaygın olarak kullanılan Cosmesil M511, Cosmesil M522 ve Multisil-Epithetic silikon elastomerleri ve silikonların kendi pigmentleri kullanılmıştır. Her bir silikon elastomere iç boyama, fiber boyama ve dış boyama işlemi uygulanmıştır. Bu boyama çeşitlerinin her birinde beyaz, sarı, kırmızı, kahverengi ve bunların eşit miktarda karışımından oluşturulan karışık renk kullanılmıştır. Ayrıca pigment içermeyen örnekler de hazırlanmış ve renklendirilen örneklerle karşılaştırılmıştır. Her bir renkten 5 adet (n=5) olmak üzere, 2 mm. kalınlığında disk şeklinde silikon örnekler elde edilmiştir. Elde edilen örnekler hızlandırılmış eskitme cihazında 300, 450 ve 600 saat eskitilmiştir. Örneklerin eskitmeden önceki ve sonraki L*,a*,b* değerleri spektrofotometre aleti ile ölçülmüş ve bu değerler kullanılarak ?? (renk değişikliği) değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen değerlerin istatistik sonuçları, tekrarlı ölçümlü dört yönlü varyans analizi ve Post-Hoc çoklu karşılaştırma test yöntemlerinden Bonferroni testi kullanılarak değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda, iç boyama ve fiber boyama gruplarında en fazla Cosmesil M522 (RTV), en az Multisil-Epithetic (HTV) silikonu, dış boyama grubunda ise en az Cosmesil M522 (RTV) silikonu renk değiştirmiştir. İç boyama ve dış boyama gruplarında en fazla renk değişikliğini sarı renk, en az renk değişikliğini kahverengi renk grubu göstermiştir. Fiber boyama grubunda en fazla renk değişikliğini kırmızı, en az renk değişikliğini ise beyaz renk grubu göstermiştir. 300 saat eskitilen renklendirme yapılmayan (şeffaf) silikonların ?E değerleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır, fakat 450 ve 600 saat eskitme süresinde Cosmesil M522 silikonu en az renk değişikliği gösteren materyal olmuştur. İç boyamada kullanılan kahverengi ve beyaz pigmentlerin, fiber boyamada kullanılan beyaz pigmentlerin ve dış boyamada kullanılan kahverengi pigmentlerin klinik olarak kabul edilebilir değerlerde olduğu belirlenmiştir (??
Özet (Çeviri)
Evaluation of color stability of silicone elastomers used in facial prothesisMaxillofacial prostheses are used for reconstruction of congenital, developmental and acquired defects of the head and neck. Silicone elastomers are commonly used materials for maxillofacial prosthesis. Silicones are colored with the technics of intrinsic coloration, fiber coloration and extrinsic coloration by using a variety of pigment materials. However the color changes have been in silicones over time. The purposes of this study are to measure the color changes values after the ageing of three different silicone elastomers' coloured and non-coloured examples with several colorant agents used in maxillofacial prostheses and to compare them with each other in the different parameters.For this aim, Cosmesil M511, Cosmesil M522 and Multisil-Epithetic silicone elastomers which are often used in the clinics and their pigments were used. Each silicone elastomer were subjected to intrinsic coloration, fiber coloration and extrinsic coloration. White, yellow, red, brown and mixture of same quantity of these colors were used in each of coloration types. And also specimens with no pigment were prepared and compared with the other specimens. For each color, 5 disk shaped silicone specimens ( 2 mm in thickness) were prepared. Specimens were aged in the accelerated aging machine for 300, 450 and 600 hours. The value of L*,a*,b* were measured by the spectrophotometer and by using these values the ?? (color changes) were calculated. The statistical analyses of these values were evaluated according to repeated measurable four way analyses of variance and Bonferroni test which is a post- hoc multiple compare test method.As a result of the study, the most color changes were in Cosmesil M522 (RTV) silicone, the least color changes were in Multisil-Epithetic (HTV) silicone in the intrinsic and fiber coloration groups. The least color changes were in Cosmesil M522 (RTV) silicone in extrinsic coloration group. Yellow colour had the most colour changes and the brown colour had the least colour changes in intrinsic and extrinsic coloration groups. In fiber coloration groups the red had the most and the white had the least colour changes. There was no significant difference in the ?E values of the non coloured (transparent) 300 hours aged silicones, but during 450 and 600 hours ageing the Cosmesil M522 silicone had the least colour changes. Brown and white pigments used in intrinsic coloration, white pigments used in fiber coloration and brown pigment used in extrinsic coloration were stated that they are acceptable in clinical usage(??