From anti-war to pro-war: Pete Seeger and Woody Guthrie during World War II
Savaş karşıtlığından savaş taraftarlığına: İkinci Dünya Savaşı'nda Pete Seeger ve Woody Guthrie
  1. Tez No: 689225
  2. Yazar: BURAK YEMENİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OWEN ROBERT MILLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amerikan halk müziğinin iki efsane ismi olan Pete Seeger ve Woody Guthrie, Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en çalkantılı dönemlerinden birinde yaşamıştır. Büyüdükleri çevreler, içinde bulundukları şartlar ve karşılaştıkları insanlar, bu iki ismi 1930'lu yıllarda komünizmle tanıştırmıştır. İkili, bağımsız bir duruşa sahip olmayı önemsedikleri için bilinçli bir şekilde Komünist Parti'ye resmi olarak üye olmamış, ancak yıllar boyu komünist ideolojinin birer“yoldaşı”olarak aynı yolda yürümüşlerdir. Her ne kadar hem Seeger, hem de Guthrie, herhangi bir organizasyona veya kuruluşa bağlı olmaksızın, sadece kendilerinin inandığı değerler ve davalar uğruna şarkılar yazıp söylediklerini ifade etmişlerse de, ikilinin 1930'lu yılların sonlarından 1940'lı yılların başlarına dek sahip oldukları politik görüşler ve özellikle de Sovyetler Birliği'nin Haziran 1941'de Alman işgaline uğramasından sonra bu görüşlerinde yaşanan önemli değişiklikler analiz edildiğinde, bu iki ismin politik duruşlarının Komünist Parti'nin o dönemki politikalarıyla büyük benzerlik içinde olduğu görülmektedir. Bu çalışma, Pete Seeger ve Woody Guthrie'nin katı bir savaş karşıtı duruşa ve bunu savunan pek çok şarkıya sahipken bu görüşlerinin nasıl büyük bir hızla değiştiğini, aylar içinde nasıl ve neden Amerika Birleşik Devletleri'nin İkinci Dünya Savaşı'na girmesinin coşkulu birer destekçisi haline geldiklerini, bunu o dönemde yazdıkları yeni savaş şarkılarıyla nasıl ifade ettiklerini, ve politik duruşlarındaki bu ani değişimin Komünist Parti'nin politikalarıyla ne denli büyük bir uyum içinde olduğunu incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Pete Seeger and Woody Guthrie, two legendary figures of American folk music, lived through some of the most tumultuous periods of the history of the United States. The circumstances they grew up in and the people they encountered led them to meet communism in the 1930s. Being two independent souls, they were not registered members of the Communist Party but walked on the same path for years as“fellow travelers.”Both men claimed that they wrote and sang songs for the causes they believed in without being subjects of a larger organization. However, an analysis on their political views from the late 1930s to the early 1940s, particularly their change of political stance in the aftermath of the German invasion of the Soviet Union in June 1941, indicates that their political mindset was in close resemblance with the stance of the Communist Party. This thesis narrates the story of how Pete Seeger and Woody Guthrie became firm supporters of the United States' entrance into World War II with all their war songs in a matter of months even though they previously displayed a strict anti-war stance with many songs manifesting their standpoint, and how this change was in near-perfect alignment with that of the Communist Party.