Numerical modeling of the cyclic behavior of reinforced concrete chimney sections
Betonarme baca kesitlerinin tekrarlı yükleme altında davranışının nümerik olarak modellenmesi
- Tez No: 689251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ AND KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sayısal modellerin betonarme yapıların davranışını tahmin etme yeteneği, sınır koşullarının ve yüklemenin tanımı, ağ kalitesi, eleman formülasyonu, kullanılan malzeme modelleri gibi birçok parametre ile ilgili olan model kalitesine bağlıdır. Bu tezde, iki betonarme baca kesitinin tekrarlı yük altında davranışı sayısal olarak incelenmiştir. Baca kesitlerinden biri eğilme, diğeri ise kesme yönünden kritik olacak şekilde konumlandırılmıştır. Böylece, betonarmenin iki ana göçme modu olan kesme ve eğilme kırılması değerlendirilmiştir. 4 farklı beton malzeme modelinin, MAT_072R3 K&C, MAT_084 Winfrith, MAT_159 CSC, MAT_272 RHT, performansı LS-DYNA'da incelenmiştir. MAT_084'ün gerinim hızı parametreleri ve değerleri, basınç dayanımı, çekme dayanımı, agrega boyutu ve tanjant modülü gibi girdi parametreleri detaylı olarak incelenmiştir. Diğer malzeme modelleri minimum sayıda girdi parametresi ile kullanılmıştır. Donatının malzeme özelliklerinin etkisi de dikkate alınmıştır. Simülasyon sonuçlarını değerlendirmek için, analiz sonuçları, tepe yük, yük-yer değiştirme eğrilerinin başlangıç rijitliği ve şekli, çevrim sıkışması ve rijiklik azalması açısından daha önce yapılmış deneylerle karşılaştırıldı. Sonuçlar, deneysel sonuçlarla iyi uyum gösteren tek modelin Winfrith beton modeline sahip model olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The capability of numerical models to predict the behavior of reinforced concrete structures depends on the quality of the model, which is related to many parameters such as the definition of boundary conditions and loading, mesh quality, element formulation, material models. In this thesis, the cyclic behavior of two reinforced concrete chimney sections was numerically investigated. One of the chimney sections was oriented to be bending critical, and the other was oriented to be shear critical. Thus, major failure modes of reinforced concrete, flexural and shear, were evaluated. The performance of 4 different concrete material models in LS-DYNA, MAT_072R3 K&C, MAT_084 Winfrith, MAT_159 CSC, MAT_272 RHT, was studied. The input parameters of MAT_084, such as strain rate parameter types and values, compressive strength, tensile strength, aggregate size, and tangent modulus, were studied in detail. Other material models were used with a minimum number of inputs. The effect of material properties of the rebar was also considered. To benchmark the simulation results, the analysis results were compared with previously conducted experiments in terms of peak load, initial stiffness of load-displacement curves, the shape of hysteresis loops, pinching behavior, and stiffness degradation. The results demonstrate that the only model which shows good agreement with the experimental results is the model with the Winfrith concrete model.