AFB1 recognition from liver tissue via afb1 imprinted magnetic nanoparticles
AFB1 baskılanmış manyetik nanopartiküller ile karaciğer dokusundan afb1 tanınması
- Tez No: 689253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE İMGE OKTAY BAŞEĞMEZ, PROF. DR. GÖZDE BAYDEMİR PEŞİNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Gıda Mühendisliği, Veteriner Hekimliği, Bioengineering, Food Engineering, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tahıllarda, yemlerde ve neredeyse tüm kuru gıdalarda, rutubetin artmasına ve sıcaklığa bağlı olarak küf mantarları üreyerek“mikotoksin”adı verilen zararlı kimyasal maddeler üretirler. Bu toksinlerden en önemlisi başlıca Aspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus küf türleri tarafından üretilen Aflatoksin'dir. 20'den fazla aflatoksin türü bulunmasına rağmen B1, B2, G1, G2 tipleri önemlidir ve Aflatoksin B1 mikotoksinler içerisinde kanserojen özelliği ile en zararlı olanlardan biridir. Hayvanlar tarafından AFB1 kontamine gıdaların tüketilmesi ve metabolize edilmesi sonucu et ve süt ürünlerinde AFB1 ve M1, M2, aflatoksikol gibi metabolitleri bulunabilir. Aflatoksinin tespitine yönelik kullanılan metotların birçoğu uzun ekstraksiyon işlemleri ile zaman almakta, işçilik gerektirmekte ve maliyetleri de yüksek olmaktadır. Bu tez çalışmasında AFB1 tanınmasında kullanılmak üzere moleküler baskılama teknolojisi kullanılarak AFB1 baskılanmış manyetik nanopartiküller (magAFB1-MIP) sentezlenmiştir. Sentezlenen polimerlerin karakterizasyon çalışmaları şişme analizleri, yüzey alanı ölçümleri, taramalı elektron mikroskobu ve zeta boyut analizleri ile gerçekleştirilmiştir. magAFB1-MIP kullanılarak sulu çözeltiden AFB1 adsorpsiyonuna, AFB1 konsantrasyonu, sıcaklık ve zamanın etkisi araştırılmıştır. Seçicilik çalışmalarında yarışmacı moleküller olarak AFB2, AFG1 ve AFG2 kullanılmıştır. Son olarak sentezlenen malzemenin karaciğer dokusundan AFB1'i tutma kapasitesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fungi grow rapidly depending on the increase in humidity and temperature, producing harmful toxins called“mycotoxins”in cereals, feed and almost all dry foods. The most important of these toxins is Aflatoxins which are produced mainly by Aspergillus flavus and Aspergillus parasiticus. Although there are more than 20 types of aflatoxins, types B1, B2, G1, G2 are the most important ones and Aflatoxin B1 is one of the most harmful among mycotoxins with its carcinogenic properties. As a result of consumption and metabolization of AFB1 contaminated food by animals, AFB1 and metabolites such as M1, M2, aflatoxicol can be found in meat and dairy products. People may be exposed to aflatoxicosis as a result of consumption of such contaminated animal products. Many of the methods used for the detection of aflatoxin require long extraction procedures which is time consuming, labourous and costly. In this thesis, AFB1 imprinted magnetic nanoparticles (magAFB1-MIP) were synthesized using molecular imprinting technology to be used in AFB1 recognition. Characterization studies of the synthesized polymers were carried out by swelling analysis, surface area measurements, scanning electron microscopy and particle size analysis. The effects of AFB1 concentration, temperature and interaction time on the adsorption capacity of magAFB1-MIPs from the aqueous solution were investigated. Selectivity of the magAFB1-MIP was analyzed calculating the selectivity coefficients against competitor molecules of AFB2, AFG1 and AFG2. Moreover as a final part of the thesis AFB1 recognition form liver tissue was investigated.