Serbest ve bağlı Aflotoksin B1 (3H-AFB1) kalıntısı içeren piliç karaciğeri ile beslenen sıçanlarda serbest ve bağlı kalıntı durumunun araştırılması
The Investigation on the situation of free and bound resiudes on rats fed chicken liver containing free and bound Aflotoxin B1 (3H-AFB1) resudies
- Tez No: 90220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BAYDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
52 ÖZET Serbest ve Bağlı Aflatoksin Bı (3H-AFBı) Kalıntısı İçeren Piliç Karaciğeri ile Beslenen Sıçanlarda Serbest ve Bağlı Kalıntı Durumunun Araştırılması Bu çalışmanın amacı, etlik piliçlerde, kursağa sondayla 1 mg/kg canlı ağırlık miktarında ve tek dozda verilen 3H-aflatoksin Bı'in karaciğer dokusunda serbest ve bağlı kalıntı miktarını belirlemek ve bu kahntüı karaciğer dokusunun sıçanlar tarafından tüketilmesi durumunda bu hayvanların karaciğer ve kas dokularında tekrar serbest ve bağlı aflatoksin Bı kalıntılarının şekillenip şekillenmediğini ortaya koymaktır. Çalışmada 30 adet Ross PM-3 ırkı etlik piliç ve 49 adet Sprague-Dawley ırkı, erkek sıçan kullanıldı. Hayvan denemesi iki aşama olarak yapıldı. Birinci aşamada, civcivler kuluçkadan çıktığı gün alındı. Civcivler beş hafta süreyle aflatoksin Bı kalıntısı içermeyen yemle beslendi. Bu sürenin sonunda piliçler 10 adet kontrol ve 20 adet deneme olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol gurubuna herhangi bir uygulama yapılmayarak normal yemle beslendi. Deneme grubuna ise 1 mg/kg canlı ağırlık dozunda 3H-aflatoksin Bı sondayla kursağa verildi ve normal yemle beslenmelerine devam edildi. Kimyasal madde uygulanmasından 12 saat sonra tüm piliçler kesildi. Kontrol ve deneme grubu piliçlerden karaciğer dokuları alındı ve analiz edilene kadar derin dondurucuda bekletildi. Piliç karaciğer dokularındaki serbest ve bağlı kalıntı miktarlarının ölçümleri sıvı sintilasyon sayacı ile yapıldı. ikinci aşamada, sıçanlar iki aylık olarak alındı. Çalışma ortamına uyum sağlamaları amacıyla beş gün aflatoksin Bı kalıntısı içermeyen sıçan yemi ile beslendiler. Daha sonra 7 adet kontrol (Grup 1), 21 adet bağlı halde 3H-aflatoksin Bı kalıntısı verilen grup (Grup 2) ve 21 adet de serbest halde 3H-aflatoksin Bı kalıntısı verilen grup (Grup 3) olmak üzere gruplara ayrıldılar. Kontrol grubu normal sıçan yemi ile beslendi. İkinci gruba İSO ng/100 g canlı ağırlık dozunda bağlı 3H-aflatoksin Bı kalıntısı, üçüncü gruba ise 200 ng/100 g canlı ağırlık dozunda serbest 3H- aflatoksin Bı kalıntısı yeme karıştırılarak pelet şeklinde tek seferde verildi. Deneme grubu sıçanlar verilen yemleri tek öğünde tüketebilmeleri için bir gün aç bırakıldılar. Uygulamayı takiben 12 saat sonra kontrol grubunun tümü, 2. ve 3. gruptun ise 7' şer adet, 24. ve 48. saatlerde de deneme gruplarından 7'şer adet kesildiler. Tüm sıçanlardan karaciğer ve kas dokuları alınarak analiz yapılıncaya kadar derin dondurucuda bekletildi. Sıçan karaciğer ve kas dokularında, serbest ve bağlı kalıntı analizleri sıvı sintilasyon sayacıyla yapıldı. Piliç deneme grubu karaciğer dokusunda 12. saatte serbest aflatoksin Bı kalıntısı 39,30+2,32 ng/g ve bağlı aflatoksin Bı kalıntısı 146,70±9,94 ng/g (100,17±6,80 pmol/mg DNA) düzeyinde bulundu.53 Bağlı halde aflatoksin Bı kalıntısı verilen gruptaki sıçanların karaciğer ve kas dokularında gerek serbest ve gerekse bağlı kalıntı tespit edilemedi. Serbest halde aflatoksin Bı kalıntısı verilen gruptaki sıçanların karaciğer ve kas dokularında serbest kalıntı miktarı sırasıyla (12., 24. ve 48. saatlerde) 0,52+0,04; 0,35±0,02; 0,11±0,02; 0,20±0,02; 0,13+0,01; 0,06±0,01 ng/g doku olarak ölçüldü. Yine aynı gruptaki sıçanların karaciğer ve kas dokularında bağlı kalıntı miktarı ise sırasıyla 2,01±0,13; 1,73±0,09; 1,11+0,04; 0,46±0,03; 0,39±0,03; 0,28±0,03 ng/g (1,40+0,12; 1,19+0,08; 0,80±0,04; 0,84±0,07; 0,69+0,07; 0,49+0,06 pmol/mg DNA) düzeyinde bulunmuştur. Gerek karaciğer ve gerekse kas dokularından elde edilen bulgularda, bağlı aflatoksin Bı kalıntısının serbest olana göre daha yüksek düzeyde şekillendiği, bununla birlikte her iki kalıntının da geçen zamana paralel olarak azalma kaydettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY The Investigation on the Situation of Free and Bound Residues on Rats Fed Chicken Liver Containing Free and Bound Anatoxin Bı (3H-AFBi) Residues. The aim of the present study is to determine free and bound residues of ^-aflatoxin Bj given orally by a gavage at a single dose (1 mg/kg body weight) in the liver tissues of the broilers, and to show whether they accumulate as free and bound anatoxin Bi residues in the tissues of liver and muscle of the rats that consumed the liver of those broilers. A number of 30 Ross PM-3 broilers and 49 male Sprague-Dawley rats were used in the study. Animal treatment was done at two periods. At the first period, one day-old chicks were fed a non-aflatoxin Bi food for five weeks. Then, they were divided into two groups with the numbers of 10 (control group) and 20 (treatment group). The control group continued to receive normal food; on the other hand, the treatment group consumed the normal food with 3H- aflatoxin Bi (1 mg/kg body weight) given by a gavage. After 12 h. of 3H-aflatoxin Bi consumption, all the chickens from the both groups were gently slaughtered, and the liver tissues were obtained and stored in a deep freezer until analyzed. Measurement of the free and bound anatoxin Bi residues in the liver tissues was performed by a liquid scintillation counter. At the second period, two month-old rats were first fed a non-aflatoxin Bi rat food for five days to accommodate them. Then, they were divided into three groups with the numbers of; 7 (control group, Group 1), 21 (bound aflatoxin Bi residues given group, Group 2), and 21 (free aflatoxin Bi residues given group, Group 3). The groups were received, normal rat food, the food with bound aflatoxin Bi residue (ISO ng/lOOg body weight), and the food with free aflatoxin Bi residue (200 ng/100 g body weight), as pellet at a single dose, respectively. The rats from the treatment groups were fasted for one day before the feeding so that they consumed all the meal at once. 12-h. after aflatoxin Bi treatment, all the rats from the control group and the number of 7 rats from the groups 2 and 3 were gently killed. Again a number of 7 rats from each treatment groups were killed after 24-h. and 48-h. of waiting periods. Liver and muscle tissues of the rats from all the groups were obtained and stored in a deep freezer until analyzed. Analyzes were carried out by the liquid scintillation counter. Free aflatoxin Bi residue in the liver tissues of the chicken treatment group after 12-h. was found to be 39,30±2,32 ng/g, and bound residue to be 146,70±9,94 ng/g (100,17±6,80 pmol/mg DNA).55 Free and bound residues were not determined in the liver and muscle tissues of the rats received bound aflatoxin Bi residue. Free residue levels in the liver and muscle tissues of the rats given free aflatoxin Bi residues at 12, 24 and 48-h. of waiting period were measured to be 0,52±0,04; 0,35±0,02; 0,11+0,02; 0,20±0,02; 0,13±0,01; 0,06±0,01 ng/g, respectively. Likewise, bound residue levels in the same tissues of the same rats were found to be 2,01+0,13; 1,73±0,09; 1,11+0,04; 0,46±0,03; 0,39±0,03; 0,28+0,03 ng/g (1,40±0,12; 1,19±0,08; 0,80±0,04; 0,84±0,07; 0,69±0,07; 0,49±0,06 pmol/mg DNA). The levels of the bound residues from the both tissues were seen higher than those of the free ones. Hence, the levels were observed to decrease as the time passes.