Ratlarda aflatoksin B1 kaynaklı nörotoksisite üzerine probiyotik takviyesinin etkileri
Effects of probiotic supplementation on aflatoxin B1-induced neurotoxicity in rats
- Tez No: 765946
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Aflatoksin B1'e (AFB1) maruz kalmanın insan ve hayvanlarda çeşitli organ ve dokularda ciddi toksik etkiler oluşturduğu bilinmesine rağmen, beyin üzerine yapılan çalışmalar sınırlıdır. Ayrıca probiyotiklerin AFB1 kaynaklı nörotoksisite üzerindeki etkisine dair bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada yetişkin ratlarda probiyotiklerin AFB1 kaynaklı nörotoksisite üzerine olası etkilerini araştırmayı amaçladık. Sekiz hafta süren çalışmada, 32 adet yetişkin erkek Wistar rat randomize olarak dört gruba ayrılmıştır: KON grubu (Kontrol), PRO grubu (Probiyotik) (2.5x1010 Kob/gün VSL#3, oral gavaj ile), AFB1 grubu (Aflatoksin B1) (25 µg/kg/hafta AFB1, oral gavaj ile) ve AFB1+PRO grubu (Aflatoksin B1+Probiyotik) (2.5x1010 Kob/gün VSL#3, 25 µg/kg/hafta AFB1, oral gavaj ile). Sekiz haftanın sonunda ratlara açık alan, yeni nesne tanıma ve zorunlu yüzme testleri uygulanmıştır. Ardından, beyin dokularında oksido-inflamatuvar belirteçler [Glutatyon (GSH), Glutatyon Peroksidaz (GSH-Px), Glutatyon-S-Transferaz (GST), Malondialdehit (MDA), Süperoksit Dismutaz (SOD), İnterlökin-6 (IL-6), Tümör Nekrozis Faktör-α (TNF-α)] ile Monoamin Oksidaz-A (MAO-A) ve MAO-B seviyeleri analiz edilmiştir. Ayrıca Hematoksilen&Eozin (H&E) boyama ve anti-nöronal nükleer spesifik protein (NeuN) ve anti-glial fibriller asidik proteini (GFAP) immün boyama için beyin kesitleri işlenmiştir. AFB1 grubunda anksiyete ile ilişkili parametrelerden periferde zaman geçirme süresinin diğer 3 gruptan anlamlı olarak yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although exposure to Aflatoxin B1 (AFB1) is known to cause serious toxic effects on various organs and tissues in humans and animals, studies on the brain are limited. In addition, there is no study on the effect of probiotics on AFB1-induced neurotoxicity. Therefore, in this study, we aimed to investigate the possible effects of probiotics on AFB1-induced neurotoxicity in adult rats. In the eight-week study, 32 adult male Wistar rats were randomly divided into four groups: CON group (Control), PRO group (Probiotic) (2.5x1010 CFU/day VSL#3, by oral gavage), AFB1 group (Aflatoxin B1). (25 µg/kg/week AFB1, by oral gavage) and AFB1+PRO group (Aflatoxin B1+Probiotic) (2.5x1010 CFU/day VSL#3, 25 µg/kg/week AFB1, by oral gavage). At the end of eight weeks, open field, new object recognition, and forced swim tests were applied to the rats. Then, oxido-inflammatory markers [Glutathione (GSH), Glutathione Peroxidase (GSH-Px), Glutathione-S-Transferase (GST), Malondialdehyde (MDA), Superoxide Dismutase (SOD), Interleukin-6 (IL-6), Tumor Necrosis Factor-α (TNF-α)] and Monoamine Oxidase-A (MAO-A) and Monoamine Oxidase-B (MAO-B) levels were analyzed in brain tissues. In addition, brain sections were processed for Hematoxylin&Eosin (H&E) staining and anti-Neuronal Nuclear Specific Protein (NeuN) and anti-glial fibrillary acidic protein (GFAP) immunostaining. In the AFB1 group, the time spent in the periphery, which are among the parameters related to anxiety, were found to be significantly higher than the other 3 groups.