An orthogonal layout algorithm for small compound graphs
Küçük bileşik çizgeler için dikey düzen yerleştirme algoritması
  1. Tez No: 689267
  2. Yazar: MUBASHIRA ZAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bilgi görselleştirme, verinin görselleştirmesine ve incelenmesine yardımcı olan farklı yaklaşımların incelenmesidir. Bu alanda bulunan çok sayıda seçenek ve yöntem arasında ilişkisel verinin veya çizge görselleştirmenin algoritmik temeli olan ``çizge çizimi" yer almaktadır. Çizge çizimi, veriyi geometrik şekiller ile sunmak ve 2 boyutlu veya 3 boyutlu bir alanda sergilemek için çizge teorisini ve görselleştirmeyi birleştirmektedir. Çok sayıda otomatik çizge düzeni bulunmaktadır. Bu düzenlerden biri kenarları dikey ve yatay bölümlerden oluşan ortogonal düzendir. Çizge nesnelerinin gruplandırılmasını veya kümelenmesini temsil etmek için bileşik çizge (compound graph) adı verilen özelleştirilmiş bir çizge türü kullanılmaktadır. Basit çizgeler için çok sayıda ortogonal düzen yaklaşımı sunulmuştur fakat bileşik çizgeler için ortogonal yerleştirme algoritması ile ilgili az sayıda araştırma mevcuttur. Bu tezde, halihazırda var olan Topoloji-Şekil-Metrik (Topology-Shape-Metrics (TSM)) yaklaşımını alıp tek tip düğüm büyüklüğüne sahip 4 dereceli küçük bileşik çizgelere hitap edecek şekilde genişleten C-TSM yaklaşımını sunuyoruz. İlk olarak, bileşik çizgeler basit çizgelere dönüştürülüyor ve ardından bu çizgeye değiştirilmiş TSM yaklaşımı uygulanıyor. Ortaya çıkan çıktı, bir sonradan işleme adımında bir araya toplanıyor ve ardından tekrar bir bileşik çizgeye çevriliyor. Algoritmamız üzerinde yaptığımız performans testlerinin sonuçları C-TSM yaklaşımının küçük boyutlu çizgelerde oldukça iyi çalıştığını ve çıktıyı birkaç saniye içinde verdiğini gösteriyor. Bu algoritma Javascript ve Python'da geliştirilmiştir ve Cytoscape.js uzantısı olarak mevcuttur. Algoritmanın kaynak kodu ve demo uygulaması GitHub'da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Information visualization is the study of different approaches that aid in the visualization and examination of data. Among the broad variety of different options and techniques available in this field is ``Graph Drawing", which is regarded as the algorithmic foundation of relational information or graph visualization. Graph drawing fuses graph theory and visualization for presenting data as geometric shapes and for laying them out in a 2-D or 3-D space. There exist many different types of automatic graph layouts. One such layout is the orthogonal graph layout in which edges are made up of horizontal and vertical segments. A specialized version of graphs called compound graphs are used to represent grouping or clustering of graph objects. Many orthogonal layout approaches have been presented for simple graphs but there is considerably less research available for orthogonal layout algorithms for compound graphs. In this thesis, we present C-TSM, which takes the already existing Topology-Shape-Metrics (TSM) approach and extends it to cater to 4-degree small compound graphs with uniform node sizes. First, compound graphs are converted to simple graphs and then the TSM approach is applied to it. The resulting output is compacted again in a post-processing step and then the graph is converted back to a compound graph. The results of performance tests on our algorithm show that C-TSM works considerably well on small-sized graphs and gives the output in up to a few seconds. This algorithm has been implemented in Javascript and Python and is available as a Cytoscape.js extension. The source code and a demo application are available on a GitHub repository.