Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp merkezine başvuran hastalarda blastocystis hominis sıklığının yaş gruplarına göre değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of blastocystis hominis in patients admitted to van Yüzüncü Yil University Dursun Odabaş Medical center, according to age groups
- Tez No: 839411
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TAŞ CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmanın amacı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi'ne başvuran hastalarda Blastocystis hominis sıklığını yaş gruplarına göre değerlendirmektir. Çalışma 17.10.2022-28.04.2023 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Araştırma Laboratuvarı'nda yürütüldü. Çalışmaya hastaneye başvuran ve rastgele seçimi yapılan 1-81 yaş aralığında toplam 300 kişi dahil edildi. Dışkı örnekleri nativ-Lugol yöntemiyle değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar, kreş ve anaokulu, ilkokul, ergenlik, gençlik, olgunluk ve yaşlılık öncesi-yaşlılık dönemi yaş gruplarına ayrıldı. Çalışmada 141 erkek hastanın 25'inde (%17,7) ve 159 kadın hastanın 20'sinde (%12,6) olmak üzere 300 hastanın 45'inde (%15) bir ya da daha fazla intestinal parazit türü saptandı. Hastaların %9,3'ünde B. hominis, %4,7'sinde Giardia intestinalis, %3,7'sinde Entamoeba coli, %0,3'ünde Hymenolepis nana, %0,3'ünde Dicrocoelium dentriticum belirlendi. Kreş ve anaokulu dönemi yaş grubunda %10, ilkokul dönemi yaş grubunda %19,4, ergenlik dönemi yaş grubunda %7,1, gençlik dönemi yaş grubunda %3,9, olgunluk dönemi yaş grubunda %2,5 oranında B. hominis saptandı. Yapılan istatistiksel analizde ilkokul dönemi yaş grubunda B. hominis görülme sıklığının istatistiksel olarak anlamlı olacak derecede diğer dönemlere göre daha yüksek olduğu görüldü (p= 0.002). Ayrıca 18 ve altı yaş grubundaki 161 hastanın %14,9'unun, 18 yaşından büyük 139 hastanın ise %2,9'unun B. hominis yönünden pozitif olduğu görüldü (p= 0.001). Sonuç olarak; B. hominis'in ilkokul dönemi çocuklar ile 18 yaş altındaki bireylerde daha sık görüldüğü saptanmış olmakla beraber yaşın bu parazitin sıklığı üzerine etkisini tam olarak belirlemek için çok daha fazla sayıda kişinin dahil edileceği daha kapsamlı çalışmalar yapılmasına ihtiyaç duyulduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the frequency of Blastocystis hominis in patients admitted to Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center according to age groups. The study was conducted between 17.10.2022 and 28.04.2023 at Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center and Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine Parasitology Research Laboratory. A total of 300 people between the ages of 1-81 who were admitted to the hospital and randomly selected were included in the study. Stool samples were evaluated by the native-Lugol method. The patients included in the study were divided into age groups: nursery and kindergarten, primary school, adolescence, youth, maturity and pre-old age. In the study, one or more intestinal parasite species were detected in 45 of 300 patients (15%), including 25 of 141 male patients (17.7%) and 20 of 159 female patients (12.6%). B. hominis was detected in 9.3% of the patients, Giardia intestinalis in 4.7%, Entamoeba coli in 3.7%, Hymenolepis nana in 0.3%, and Dicrocoelium dentriticum in 0.3%. B. hominis was detected at a rate of 10% in the nursery and kindergarten age group, 19.4% in the primary school age group, 7.1% in the adolescence age group, 3.9% in the youth age group, and 2.5% in the maturity age group. In the statistical analysis, it was seen that the frequency of B. hominis in the primary school age group was higher than other periods, which was statistically significant (p= 0.002). Additionally, 14.9% of 161 patients aged 18 and under and 2.9% of 139 patients older than 18 years were found to be positive for B. hominis (p= 0.001). In conclusion; although B. hominis was found to be more common in primary school children and individuals under the age of 18, it was concluded that more comprehensive studies involving a larger number of people are needed to fully determine the effect of age on the frequency of this parasite.