Predicting a functional score for mutations in rare diseases based on their structural impact
Nadir hastalık mutasyonları için yapısal etkiye göre işlevsel skor tahmin edilmesi
  1. Tez No: 689294
  2. Yazar: UMUT GERLEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN UĞUR SEZERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyoistatistik, Genetik, Biophysics, Biostatistics, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yanlış anlamlı varyantların işlevsel etkisi için tahmin performansını iyileştirmekti. Varyant etki tahmini, varyantların hastalık ve/veya bazı zararlı özelliklerle ilişkilerini bularak, analiz edilen genomlardan veya ekzomlardan alakasız varyantları filtrelemek için varyant önceliklendirmesinde çok önemlidir. Bununla birlikte, varyant etkisinin tahmini, özellikle protein dizisi, yapısı ve dinamikleri üzerindeki etkileri genellikle az olduğundan, yanlış anlamlı varyantlar için zordur. Bu nedenle, böyle bir tahmin görevi, nadir görülen hastalıklar ve kanserler gibi genetik bir hastalığı olan hastaların tanı ve tedavisi ve bu hastalıkların moleküler mekanizmalarının anlaşılması açısından önemlidir. Bu çalışmada, geliştirilmiş performansa sahip bir tahmin edici oluşturmak için iki bilinen yaklaşım entegre edildi: referans ve mutant protein yapıları arasındaki her özellik türünün karşılaştırılması ve anizotropik ağ modelleri olarak adlandırılan gerçekçi yaklaşımlardan çıkarılan protein dinamiğine dayalı özellikler. Ayrıca, bu çalışmada oluşturulan elastik ağ sınıflandırıcı Rmut, onun geliştirilmesine ilham kaynağı olan iki araçtan, yani Rhapsody ve Missense3D'den daha iyi performans gösterdi. Bu tahmin edici araç Rmut bilim camiasına kullanıcı dostu ve kolay erişilebilir bir R paketi olarak GitHub'da (https://github.com/ugerlevik/Rmut) sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to develop a tool that would improve the prediction performance for the functional impact of missense variants. Variant impact prediction is crucial in variant prioritization to filter out the irrelevant variants from analyzed genomes or exomes by finding the relationships of variants with disease and/or some damaging properties. However, variant effect prediction is a difficult problem for missense variants, especially, since their effect is usually small on the protein sequence, structure, and dynamics. Therefore, this prediction task is important to diagnose and treat the patients suffering from a genetic disease such as rare diseases and cancers, and to understand the molecular mechanisms of these diseases. In this study, two former approaches were integrated to build a predictor with improved performance: comparison of each type of feature between wild-type and mutant protein structures, and protein dynamics-based features extracted from realistic approaches called anisotropic network models. Furthermore, the elastic net classifier built in this study, Rmut, outperformed the two tools that inspired it, namely Rhapsody and Missense3D. Rmut is available on GitHub (https://github.com/ugerlevik/Rmut) to make this predictor available to the scientific community as a user-friendly and easily accessible R package.