Design and realization of microwave bandstop filters
- Tez No: 6893
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET MİKRODALGA BANÜDURDURAN SÜZGEÇ TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ DENGÎZEK.AliTevfik Elektrik ve Elektronik Müh. Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Nevzat Yıldırım Mayıs 19S9, 100 sayfa Bu çalışmada, mikrodalga band durduran süzgeçlerin toplu elemanlı alçak geçirgen prototiplerden faydalanarak tasarlanması ve gerçekleştirme aşamasındaki sorunlar incelenmiştir. Bu metodda Richards dönüşümü seçilen alçak geçirgen prototipe uygulanır. Bu sayede toplu elemanlar birim uzunluktaki kamalarla yer değiştirir. Gerçekleştirmede kolaylık sağlamak amacıyla kamalar arasına iletim hatları sokulur. Metod Chebyshev', "Maksimally Fiat ve Genelleştirilmiş Chebyshev' prototiplere uygulandı. Yüzdesel band genişliğine ve prototip devrenin derecesine gore dağınık devre elemanlarının empedansları incelendi. Bu metod kullanılarak iki mikrodalga band durduran süzgeç tasarlandı ve gerçekleştirildi. Süzgeçlerde askılı şerit kılavuz teknolojisi kullanıldı. Ölçümlerin teorik tepkelere oldukça yakın olduğu gözlendi. Tasarım ve gerçekleştirme aşamasında kullanılmak üzere bilgisayar programları geliştirildi Anahtar Kelimeler : Mikrodalga Süzgeçler, Richards dönüşümü. Askılı Şerit Kılavuzu iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND REALIZATION OF MICROVAWE BANDSTOP FILTERS DENGİZEE, Ali Tevfik M.S. in Electrical and Electronics En g. Supervisor : Prof. Dr. Nevzat Yıldırım Mayl9S9, 100 pages Exact design and realization problems of microwave bandstop filters are examined. In exact design method. Richards transformation is applied to a chosen lumped element lowpass prototype thus, lumped elements are replaced by transmission line stubs. Unit elements are transformed over the stubs to physically separate the stubs and to convert all the stubs to open circuit parallel ones for the ease of manufacture. This method iş applied to Chebyshev, maximally flat and Generalized Chebyshev lowpass prototypes. Resulting impedance levels for different fractional bandwidths and degrees of the lowpass prototype are tabulated. Means of realizing these impedances are discussed. Employing this method, two microwave bandstop filters are designed and realized in suspended substrate stripline. Problems encountered in the realization of the filters are solved. Measured characteristics of the filters agree with the theoretical ones. Computer programs are developed to be used in the course of design and realization. Keywords : Microwave Filters,Richards Transformation,Suspended Substrate Stripline.