Fractional division-n frequency synthesizers
  1. Tez No: 6894
  2. Yazar: M.ENGİN ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KERİM ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET KESİRLİ BÖLME-N FREKANS SENTEZÖRLERİ ÇAKMAKÇI, M. Engin Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Tes Danışmanı : Doç. Dr. Bülent Kerim ALTAY Mayıs 1989, 189 sayfa Bu çalışmada en son frekans sentezleme yöntemlerinden biri ş Kesirli Bölme- N yöntemi tanıtılmaktadır. Bu yaklaşım, darbe yutma diye bilinen yöntemi kullanır ve sayısal bölücülerin kesirli oranlarda bölme yapmasını sağlar. Bu sonuç, klasik sayısal sentszörlerds kullanılarak çeşitli çıkarımlar elde edilir. önce, frekans sentezleme yöntemleri üzerine bir araştırma sürdürülmüştür. Sonra, Kesirli Bölme-N Sentezörleri ayrıntılı bir biçimde tanıtılmış ve olası iki yöntem sunulmuştur. En son olarak, örnek bir tasarım gerçekleştirilmiş ve sistem performansi, deneysel sonuçların da teorik beklentilerle karşilaştırılmasıyla ortaya konmuştur. Tasarım belirli bir uygulama için yapılmamıştır. Devre, Kesirli Bölme-N sentezörünün birtakım özelliklerini incelemek için gerçekleştirilmiş bir deney birimidir. Anahtar kelimeler; Frekans sentezleme yöntemleri, darbe yutma, kesirli bölme-N sentezörleri, HEF4750/HEF4751. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 609.02.07 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FRACTIONAL DIVISÎON-N FREQUENCY SYNTHESIZERS ÇAKMAKÇI, M. Engin M.S. in Electrical and Electronics Eng. Supervisor s Assoc. Prof. Bülent Kerim ALTAY May 1989, 189 pages In this study, a recent frequency synthesis technique is being introduced ş Fractional Division- N Technique. This approach uses so called pulse swallowing technique and causes digital dividers to divide by fractional numbers. This result is utilised in a conventional digital synthesiser and several enormous advantages are profitted. First, a survey on frequency synthesis techniques is carried out. Then the Fractional Division - N synthesisers are introduced in detail, giving the two possible methods. Finally, a design example is implemented and the system performance is presented in detail, making also the comparison of the experimental results with the theoretical expectations. The design is not intended for a particular application. It is an experimental unit to investigate certain properties of the Fractional-N synthesiser. Key Words s Frequency synthesis techniques, pulse swallowing, fractional divisior.-N synthesisers, HEF4750/HEF4751. IXi