Nonarteritik iskemik optik nöropatide görsel prognoz ve ilişikili faktörler
Visual prognosis and related factors in nonarteritic ischemic optic neuropathy
- Tez No: 689306
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU NEVİN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Nonarteritik iskemik optik nöropati, 50 yaş ve üzerinde ani, ağrısız ve tek taraflı görme kaybının en önemli sebeplerinden biridir. Günümüzde sıkça karşılaşılan bu hastalıkta görsel fonksiyonel değişiklerle birlikte optik sinir başında anatomik değişikliklerde izlenmektedir. Çalışmamızda NAİON hastalığının iskemik ve ödemli disk tablosunun görüldüğü akut dönemindeki peripapiller koroidal kalınlık (ppKK),peripapiller koroidal vaskuler indeks (ppCVI),retinal arteriol-venül çapı (RAVÇ) ve RNFL parametrelerinin değişimlerini, bu değişimlerin birbirleriyle ve erken dönem görsel parametrelerle olası ilişkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmaya 2017-2019 yılları arasında NAİON tanısı alan 96 hastanın 96 gözü dahil edilmiştir ve veriler retrospektif olarak elde edilmiştir.96 NAION'li hastanın başvuru anı ve 1.ay RNFL, ppKK, ppCVI, RAVÇ parametreleri değerlendirilmiş ve bu parametrelerin 1 aylık akut dönemdeki değişiklikleri ve birbirleriyle korelasyonları analiz edilmiştir. Ayrıca bu parametrelerin EİDGK ve MD-PSD ile ilişkisi çalışmada değerlendirilmiştir. RNLF' de ilk 1 aylık akut dönem içinde üst ve alt kadranlarda ödemin çözülmesinin daha yavaş olduğu görülmüştür. RNFL ortalaması ile EİDGK ve MD arasında ise korelasyon görülmemiştir. ppKK 'nın başvuru anına göre 1.ayda üst kadran ve temporal kadranda anlamlı derecede değiştiği ve azaldığı görülmüştür. Fakat EİDGK ve MD ile korelasyon saptanmamıştır. ppCVI 'de ilk 1 ayda anlamlı bir değişim görülmemiştir.1.ay ppCVI 'nin EİDGK ile zayıf korele olduğu görülmüştür. Üst ve alt kadran ort. RAÇ'nin başvuru anına göre 1.ayda anlamlı olarak azaldığı, üst ve alt kadran ort. RAÇ 'nin anlamlı olarak azaldığı, AVR 'nin ise anlamlı olarak arttığı görülmüştür. 1.ay EiDGK ile RAÇ 'nin de korele olduğu görülmüş, MD ile ise korelasyon görülmemiştir. Çalışmamızda ppKK değerleri ile RAVÇ'nin pozitif korele olduğu görülmüştür. EİDGK ile GA parametrelerinin ilk 1 aylık dönemde korele olduğu görülmüştür. Başvuru anında kortikosteriod veriliş şeklinin OCT parametrelerine ve görsel parametrelere ilk 1 aydaki etkisi bakımından gruplar arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Sonuç olarak akut NAİON tablosunda; disk ödeminin gerilemesinde kadransal farklılık olduğu, ppKK ile retinal damar çaplarındaki değişikliklerin birbirleriyle ilişkili olduğu, koroidal vaskuler indeks de değişimin olmadığı, AVR değerinin başvuru anına göre arttığı görülmüştür. Ayrıca EİDGK'nin 1.ayda RAÇ ve ppCVI ile korele olduğu görülürken diğer parametreler ile akut dönemde ilişki saptanmamıştır. Bununla birlikte bu parametrelerin sonuç görsel düzeylere etkileri bakımından daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Nonarteritic ischemic optic neuropathy is one of the most important causes of sudden, painless and unilateral vision loss over 50 years of age. In this disease which is common today, anatomical changes in optic nerve head are also seen as well as visual functional changes. In our study, we aimed to determine the peripapillary choroidal thickness (ppCT),choroidal vascular index (ppCVI),retinal arteriole-venule diameter(RAVD),RNFL parameter changes, possible relationships with each other and early visual parameters in the acute period of NAION disease in which ischemic and edematous disc table is observed. Our study included 96 eyes of 96 patients diagnosed with NAION between 2017-2019 years, and the data were obtained retrospectively. Initial visit and first month RNFL, ppCT, ppCVI, RAVD parameters results of 96 patients were evaluated. Changes of these parameters in the acute period of one month and their correlations with each other were analyzed. In addition, the relationship of these parameters with BCVA and MD-PSD results was evaluated in the study. In our study, it was observed that the resolution of edema in the superior and inferior quadrants was slower in the first 1-month acute period in RNLF. There was no correlation between mean RNFL and BCVA – MD. Peripapillary choroidal thickness (ppCT) was significantly decreased in the superior and temporal quadrant at the first month compared to initial visit,but no correlation was found with BCVA and MD. There was no significant change in ppCVI at the first month. ppCVI value was found to be weakly correlated with BCVA at the first month. It was observed that superior and inferior quadrant mean RAD decreased and the AVR increased significantly at the first month compared to the initial visit. BCVA and RAD were also correlate at the first month. ppCT values and RAVD were positively correlated. BCVA and MD-PSD values were correlated in the first 1-month period. No significant differences were observed between the groups in terms of the effect of corticosteriod treatment dose on OCT parameters and visual parameters at the first 1- month period of the disease. As a result we found that in the case of acute NAION disease,there was quadrant difference in the decline of disc edema, ppCT and retinal vessel diameters changes were related to each other, there was no change in the choroidal vascular index and the AVR value increased compered to the time of initial. In addition, BCVA was correlated with RAD and ppCVI at the first month of disease, but no relationship was found between other parameters and BCVA in the acute period of disaese. However longer-term studies are needed in terms of the effects of these parameters on final vision levels and MD values.