Kronik otitis media hastalarında sigmoid sinüs ve dış kulak yolu mesafe ölçüm analizi
Sigmoid sinus and external auditory canal distance measurement analysis in chronic otitis media patients
- Tez No: 689307
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada amaç; kronik otitis media hastalarında sigmoid sinüs konum ölçümleri ve dış kulak yolu mesafesinin hastalığın gelişiminde anatomik bir etyoloji olup olmadığını saptamaktır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Ocak 2013-Ocak 2020 yılları arasında Dicle Üniversitesi Kulak Burun Boğaz hastalıkları kliniğine başvuran 18-65 yaş arası kronik otitis media tanısı alan hastalar retrospektif olarak incelendi. Kronik otitis media nedeniyle takip edilen 100 hasta(Çalışma grubu); öncesinde kulak ile ilgili hiçbir şikayeti olmayan ve acil servise travma ile başvuran ve çekilen temporal tomografileri sonrası temporal kemikte fraktürü olmayan 100 hasta kontrol grubu olarak belirlendi. Temporal kemik tomografilerinde ilgili kesitlerde, sigmoid sinüs ön kenarı ile dış kulak yolu arka duvarı arasındaki mesafe; sigmoid sinüs genişliği, sigmoid sinüs derinliği ve dış kulak yolu genişliği ölçülüp karşılaştırıldı. BULGULAR: Yaptığımız çalışmada hasta grubunda 100 hasta ve kontrol grubunda ise 100 hasta olmak üzere; toplam 200 hastaya uygulanan temporal kemik tomografisi değerlendirildi. Çalışmamızda 200 hastaya toplam 800 ölçüm yapıldı. Çalışmamızda; dış kulak yolu genişliği hasta grup için 5,17 ±0,94 mm bulunurken kontrol grup için 4,86±0,72 mm bulundu. Hasta grubun dış kulak yolu genişliği ile kontrol grubun dış kulak yolu genişliği arasında anlamlı farklılık(p:0,011) bulundu. Sigmoid sinüs ön kenarı ile dış kulak yolu arka duvarı mesafesini hasta grup için 12,36±1,79 mm bulunurken kontrol grup için 13,30±2,48 mm olarak bulundu. Hasta grubun sigmoid sinüs ön kenarı ile dış kulak yolu arka duvar mesafesi ile kontrol grubun sigmoid sinüs ön kenarı ile dış kulak yolu arka duvarı mesafesi arasında anlamlı farklılık(p:0,03) bulundu. Sigmoid sinüs genişliğini hasta grup için 11,65±2,46mm bulunurken kontrol grup için 13,22±2,74 mm olarak bulundu. Hasta grubun sigmoid sinüs genişliği ile kontrol grubun sigmoid sinüs genişliği arasında anlamlı farklılık(p:0,000) bulundu. Sigmoid sinüs derinliğini hasta grup için 5,75±1,63 mm bulunurken kontrol grup için 5,88±1,96 mm bulundu. Hasta grubun sigmoid sinüs derinliği ile kontrol grubun sigmoid sinüs derinliği arasında anlamlı farklılık(p:0,86) bulunamadı. SONUÇ: Çalışmamızda kronik otitis media olan kulaklarda sigmoid sinüs ön kenarı ile dış kulak yolu arka duvarı arasındaki mesafe daha kısa bulunurken kronik otitis media olan kulaklarda dış kulak yolu genişliği daha uzun bulundu. Kronik otitis media olan kulaklarda sigmoid sinüs genişliği daha kısa bulunurken sigmoid sinüs derinliğinde ise istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı. Çalışmamızda sigmoid sinüsün konumu ve dış kulak yolu genişliğinin kronik otitis media gelişmesi arasında korelasyon olabileceği sonucuna vardık. Bu konunun daha geniş örneklem sayısına sahip çalışmalarla desteklenmesinde yarar vardır. ANAHTAR KELİMELER: Kronik otitis media, sigmoid sinüs konumu, dış kulak yolu genişliği
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: In this study ; the aim is to determine whether sigmoid sinus position measurements and external auditory canal distance have an anatomical etiology in the development of the disease in patients with chronic otitis media. MATERİAL AND METHODS: Patients aged 18-65 who were diagnosed with chronic otitis media between January 2013 and January 2020 at Dicle University Otorhinolaryngology Clinic were retrospectively analyzed. 100 patients followed up for chronic otitis media (Study group); 100 patients who had no complaints about the ear before and who were admitted to the emergency department with trauma and who did not have a fracture of the temporal bone after their temporal tomography were determined as the control group. In temporal bone tomography, the distance between the anterior edge of the sigmoid sinus and the posterior wall of the external auditory canal, sigmoid sinus width, sigmoid sinus depth and external auditory canal width were measured and compared in the relevant sections. FİNDİNGS: In our study, including 100 patients in the patient group and 100 patients in the control group; Temporal bone tomography applied to a total of 200 patients was evaluated. In our study, a total of 800 measurements were made on 200 patients. In our study; While the width of the external auditory canal was 5.17 ± 0.94 mm for the patient group, it was 4.86 ± 0.72 mm for the control group. A significant difference was found between the width of the external auditory canal of the patient group and the width of the external auditory canal of the control group (p: 0.011). The distance between the anterior edge of the sigmoid sinus and the posterior external auditory canal wall was 12.36 ± 1.79 mm for the patient group and 13.30 ± 2.48 mm for the control group. A significant difference was found between the anterior edge of the sigmoid sinus and the posterior wall of the external auditory canal in the patient group and the distance between the anterior edge of the sigmoid sinus and the posterior external auditory canal wall in the control group (p: 0.03). Sigmoid sinus width was found to be 11.65 ± 2.46 mm for the patient group and 13.22 ± 2.74 mm for the control group. Significant difference was found between the sigmoid sinus width of the patient group and the sigmoid sinus width of the control group (p: 0.000). Sigmoid sinus depth was found to be 5.75 ± 1.63 mm for the patient group and 5.88 ± 1.96 mm for the control group. No significant difference was found between the sigmoid sinus depth of the patient group and the sigmoid sinus depth of the control group (p: 0.86). CONCLUSİON: In our study, the distance between the anterior edge of the sigmoid sinus and the posterior wall of the external auditory canal was found to be shorter in the ears with chronic otitis media, while the external auditory canal width was found to be longer in the ears with chronic otitis media. While sigmoid sinus width was found to be shorter in ears with chronic otitis media, no statistically significant difference was found in sigmoid sinus depth. In our study, we concluded that there may be a correlation between the location of the sigmoid sinus and the width of the external auditory canal with the development of chronic otitis media. It would be beneficial to support this issue with studies with larger samples. KEYWORDS: Chronic otitis media, sigmoid sinus location, external auditory canal width