Pelophylax ridibundus (Ova Kurbağası)'da ağır metal konsantrasyonlarının tespiti ve risk değerlendirmesi
Determination of heavy metal concentrations in Pelophylax ridibundus (Marsh Frog) and risk assessment
- Tez No: 689340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALTUNIŞIK, DOÇ. DR. KENAN GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma ile gıda olarak tüketilebilen Pelophylax ridibundus türüne ait bireylerin arka bacak ve karaciğer dokularında ağır metal seviyelerinin belirlenmesi ve insan sağlığı üzerine olası etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu illerine ait belirlenen 15 farklı istasyondankurbağa ve yaşam ortamlarından su ve sediment örnekleri toplanmıştır.Alınan su örneklerinde pH, sıcaklık, çözünmüş oksijen, iletkenlik ve hava sıcaklığı parametreleri arazi şartlarında portatif multimetre cihazı ile analiz edilmiştir. Yapılan istatiksel analize göre lokasyonlar arasında önemli bir farklılık görülmemiştir(p>0.05).Örneklenmiş olan Pelophylax ridibundus (Ova kurbağası)'un yenilebilir dokuları (2 arka bacak) HNO3 ve H2O2 ile parçalanarak, esansiyel (Cu, Cr ve Zn) ve esansiyel olmayan metal ve metaloit (As, Cd ve Pb) konsantrasyonları ICP-MS ile belirlenmiş ve belirlenen konsantrasyonların Tolere Edilebilir Haftalık Alım Miktarı (PTWI), Hedef Risk Katsayısı (THQ) ve Risk İndeksi (HI) gibi toksikolojik sınır değerlerle karşılaştırılarak insan sağlığı açısından potansiyel risklerin değerlendirilmesi sağlanmıştır. Yapılan analizler ve karşılaştırmalar sonucu örneklenen kurbağa dokularının hiçbirinin insan sağlığıaçısından belirlenen toksik değerin üzerinde bir risk taşımadığı tespit edilmiştir(THQ ve HI < 1).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the heavy metal levels in hind limb and liver tissues of individuals belonging to the Pelophylax ridibundus species that can be consumed as food and to investigate the possible effects on human health. In this context, water and sediment samples were collected from frogs and their habitats in 15 different stations belonging to the provinces of Artvin, Rize, Trabzon, Giresun and Ordu. In the water samples pH, temperature, improved conductivity and air were analyzed with a multimeter portable device in the study area. According to the statistical analysis, no significant difference was found between the locations (p> 0.05). Edible tissues (2 hind limbs) of the sampled P. ridibundus (Marsh frog) were broken down with HNO3 and H2O2, and the essential (Cu, Cr and Zn) and non-essential metal and metalloid (As, Cd and Pb) concentrations were determined by ICP-MS. and by comparing the determined concentrations with toxicological limit values such as ProvisionalTolerable Weekly Intake (PTWI), Target Risk Coefficient (THQ) and Hazard Index (HI), potential risks for human health were evaluated. The results showed that it did not exceed the maximum risk limit (THQ and HI