Büyükçekmece Gölü ve Şavşat Karagöl'deki mikroplastik kirliliğinin ova kurbağası (Pelophylax ridibundus, pallas 1771) üzerine etkileri
Effects of microplastic pollution in Büyükcekmece Lake and Savsat Karagol on marsh frog (Pelophylax ridibundus, pallas 1771)
- Tez No: 956159
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mikroplastik (MP) kirliliği, tatlı su ekosistemleri için büyüyen bir tehdit oluşturmakta ve amfibiler gibi sucul ortamda yaşayan türler için potansiyel sonuçlar doğurmaktadır. Bu çalışmada, Haziran ve Ağustos 2024 tarihleri arasında iki örnekleme alanından (Büyükçekmece Gölü - yüksek insan aktivitesi, Şavşat Karagöl - düşük insan aktivitesi) alınan biyotik (Pelophylax ridibundus - gastrointestinal sistem) ve abiyotik (su, sediment) örneklerde MP kirliliği araştırılmıştır. Su ve sediment örnekleri 10 istasyondan toplanmış ve her sahadan 15 yetişkin kurbağa alınmıştır. Kurbağaların gastrointestinal sistemlerinin (GIT) %16,6'sında, liflerin (%80) parçalara (%20) baskın olduğu ve Büyükçekmece popülasyonunda ortalama 0,2 MP-1 ve Şavşat Karagöl popülasyonunda 0,13 MP-1 MP tespit edilmiştir. Çevrede, polietilen tereftalat (PET, %29), polietilen (PE, %29), etilen vinil asetat (EVA, %21), polipropilen (PP, %14) ve politetrafloroetilen (PTFE, %7) gibi polimer türleri ile su örneklerinin %20'sinde ve sediment örneklerinin %30'unda MP'ler bulunmuştur. Büyükçekmece Gölü sudan (%10) daha yüksek sediment MP yaygınlığı (%40) gösterirken, Şavşat Karagöl'de suda (%30) ve sedimentte (%20) benzer oranda MP bulunmuştur ve bu da sahaya özgü dinamikleri yansıtmaktadır. Su ve sediment MP konsantrasyonları arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Bu bulgular, bu ekosistemlerin hem biyotik hem de abiyotik bileşenlerinde MP oluşumunu vurgulamakta ve özellikle insan faaliyetlerinden etkilenen bölgelerde amfibi sağlığı ve tatlı su kalitesi için sonuçlar doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Microplastic (MP) pollution poses a growing threat to freshwater ecosystems with potential consequences for inhabiting species such as amphibians. In this study, MP contamination in biotic (Pelophylax ridibundus - gastrointestinal tracts) and abiotic (water, sediment) samples from two sampling sites (Büyükçekmece Lake – high human activity, Şavşat Karagöl Lake- low human activity) was investigated between June and August 2024. Water and sediment samples were collected from 10 stations with 15 adult frogs from each site. MPs were detected in 16.6% of frog gastrointestinal tracts (GITs), with fibers dominating (80%) over fragments (20%), and an average of 0.2 MP-1 in Büyükçekmece population and 0.13 MP-1 in Şavşat Karagöl population. In the environment, MPs occur in 20% of water samples and 30% of sediment samples, with polymer types including polyethylene terephthalate (PET, 29%), polyethylene (PE, 29%), ethylene vinyl acetate (EVA, 21%), polypropylene (PP, 14%), and polytetrafluoroethylene (PTFE, 7%). Büyükçekmece Lake showed higher sediment MP prevalence (40%) than water (10%), while Şavşat Karagöl had similar MP in water (30%) and sediment (20%), reflecting site-specific dynamics. No significant differences were found between water and sediment MP concentrations. These findings highlight MP occurrence into both the biotic and abiotic components of these ecosystems, with implications for amphibian health and freshwater quality, particularly in areas affected by human activity.