Evde bakım hemşirelerinin işyükü analizi
Workload analysis of home care nurses
  1. Tez No: 689350
  2. Yazar: FATMA EZGİ ALAŞALVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Tanımlayıcı araştırma tasarımındaki bu araştırmanın amacı, evde bakım biriminde çalışan hemşirelerin iş yükünün incelenmesidir. Yöntem: İzmir'in merkez ilçelerinden bir belediyeye bağlı evde sağlık hizmetlerinde çalışan dört hemşire 29.11.2019-31.12.2019 tarihleri arasında 12 gün boyunca gözlemlenmiştir. Hemşirelerin yaptığı tüm işler kronometre ile ölçülerek zaman etüdü yöntemi ile iş yükü analizleri yapılmıştır. Bulgular: Kurumda çalışan dört hemşirenin tamamı kadın olup yaş ortalamaları 38,25 ± 14,7 (min-maks: 23-56)'dir. Birimde çalışma süreleri 6 ay-6 yıl arasındadır. Hemşirelerin İş Yükü Ölçeği puan ortalaması 20,25±2,63'tür. Toplam 88 hastanın %62,5'i kadın, %60,2'si 65 yaşın üstünde ve %33,0'ü 3.Grup bağımlı hastadır. Hemşirelerin zaman harcama durumları, diğer faaliyetler dışında (119,42 dk) sırasıyla doğrudan bakım (68,02 dk), dolaylı bakım (61,02 dk) ve birim ile ilgili (53,26 dk) faaliyetlerdir. Doğrudan hemşirelik faaliyetleri içinde en çok eğitim faaliyetlerine (31,05) ve dolaylı hemşirelik faaliyetleri içinde de en çok kayıt işlemlerine (38,24) zaman harcanmaktadır. Sonuç: Evde bakım hizmetlerinde iş organizasyonu yaparken hemşire ihtiyacını planlanırken ve evde bakım hizmetleri ile ilgili politika oluşturulurken iş yükü analizlerinin yapılması, hemşirelerin hizmet sunduğu grupta hasta bakım kalitesinin ve hasta güvenliğinin artmasına, hemşirelerin etkin ve verimli bakım sunmalarına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this research in descriptive research design is to examine the workload of nurses working in home care units. Method: Four nurses working in home health services in a municipality in the central districts of Izmir were observed for 12 days between 29.11.2019 and 31.12.2019. All work done by the nurses was measured with a stopwatch, and workload analysis was performed with the time study method. Results: All of the four nurses working in the institution were women and their mean age was 38.25 ± 14.7 (min-max: 23-56). Working periods in the unit are between 6 months and 6 years. The average score of the Nurses' Workload Scale is 20.25 ± 2.63. 62.5% of a total of 88 patients were female, 60.2% were over 65 years old and 33.0% were group 3 dependent patients. The time spending of the nurses is, apart from other activities (119.42 minutes), direct care (68.02 minutes), indirect care (61.02 minutes) and unit-related activities (53.26 minutes). Among the direct nursing activities, the most time is spent on education activities (31.05) and on the enrollment procedures the most (38,24) in indirect nursing activities. Conclusion: While organizing work in home care services, conducting workload analysis while planning the need for nurses and creating policies regarding home care services will contribute to the increase of patient care quality and patient safety in the group where nurses provide services, to provide effective and efficient care.