Ankara ili Elmadağ ilçesi tarım işletmelerinde üretilen başlıca ürünlerin tüketimi, işletmede kullanımı ve pazara arz durumları
- Tez No: 28158
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİ ELMADA? İLÇESİ TARIM İŞLETMELERİNDE ÜRETİLEN BASLİCA ORONLERİN TÜKETİMİ, İŞLETMEDE KULLANIMI VE PAZARA ARZ DURUMLARI Karin MC-3TABAEİ Ankara Üniversitesi Fen ^ilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilin Dalı Danışman: Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Sayfa :76 3üri: Prof. Dr.. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. Erkan REHBER Doç. Dr. Selahattin ERAKTAN Bu araştırma Elmadağ ilçesi tarım işletmelerinde yapılmıştır. Araştırmanın amacı, incelenen işletmelerde üretilen başlıca bitkisel ve hayvansal ürünlerin işletmede kullanım ve pazara arzedilen miktarlarını tespit ve gelir ile tüketilen başlıca gıda maddeleri miktarları arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Genel olarak kuru tarımın yapıldığı yörede; buğday, arpa ve az miktarda ayçiçeği yetiştirilmekte, hayvancılıkta ise süt inekçiliği koyunculuk ve tiftik keçisi yetiştiriciliği yapılmaktadır. İlçenin toplam arazi varlığı 53.582 ha olup, bunun % 86, 38“ i tarım arazisidir. Tarım arazilerinin %,61,23 ' inden ise tarla arazisi olarak yararlanılmaktadır. Araştırma alanında makina kullanımı oldukça yaygındır. Münavebeye buğday ve ayçiçeği girmektedir. Bunun yanı sıra nadasa da büyük ölçüde yer verilmektedir. Araştırmaya konu olan işletmelerde, toplam nüfusun & 45,30'u kadın, % 54,70 i erkektir. Genellikle aile işgücün den yararlanmaktadırlar. İşletme arazisinin % 87,99'unuii tarla arazisi, % 12,01'i ise bağ-bahçe ve sebze arazisi oluşturmaktadır. Toplam işletme arazisinin % 78,92”si mülk arazi, % 2,33'ü ortağa ve % 18,75'i de kiraya tutulan arazidir. İşletmede üretilen ürünlerden; buğdayın % 74,65“i, arpanın % 70.86”sı ve ayçiçeğinin % 96,18'i, sebzenin % 52,97 si ve meyvenin de % 77,59'u pazara arzedilmektedir. İşletme başına elde edilen ortalama toplam gelir 18.347.888,31 Tl dir. Bu gelirin % 59.76'sı işletmedeki tarımsal faaliyetten % 40,24'ü ise tarım dışı gelirden oluş maktadır. Meyve ve sebze hariç tüm gıda maddelerinin fert başına yıllık tüketim miktarları, kırsal kesim için tespit edilen miktarların üzerinde bulunmaktadır. Tüketim harcamaları içinde en büyük payı % 34,39 ile gıda maddeleri almakta olup, bunu % 18,05 ile giyecek, a; 13,63 ile yakacak-aydınlatma ve temizlik, % 5,66 ile eğitim ve kültür ve % 3,74 ile sağlık harcamaları izlemektedir. Geri kalan harcamalar ev eşyası ve ziynet alımında, aidat ve bağış ile diğer yerlere yapılmıştır. Gelir ile tüketim arasındaki ilişki sonuçlarına göre, gelir elastikiyetleri; buğday için -D. 03, et için 0,40, süt için 0,90 margarin için -0.03 ve yumurta için de 1,00 olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Geçim masrafı, pazara arz, tarımsal gelir, toplam aile geliri, tüketim, gelir-tüketim elastikiyeti.
Özet (Çeviri)
ill ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE UTILIZATION. CONSUMPTION AND MARKET SUPPLY OF THE MAIN AGRICULTURAL PRODUCTS OF THE FARMS IN ELMADAÖ DISTRICT Karim M03TABAEİ Ankara Univtrsity Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Ahmet ERKUS Page: 76 3ury: Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Prof.Dr. Erkan REHBER Assoc. Prof.Dr. Selahattin ERAKTAN This research was conducted on farms in Elmadağ District. The aim of this study is to analyze the main products of this district which include animal products and vegetable crops. In addition, the domestic consumption as well as the market supply of these prou'cts were emphasized. The relationships between earnings and consumption pattern was also concerned. Generally speaking, farming in this area is based on "dry farming**; The main crops include: wheat, barley, and some sunflower. Animal husbandary is also a usual practice, cows, sheep, and goats are used for milking, meat and wool products. Total land area of Elmadaq is 53.582 ha of which 86,38 per cent is allocated to farming. To note,61,23 per cent of farming area is classified as field crops. The utilization of machinery is widely practiced in this district. Cultivation of land is alternated between twoiv kinds of crops, namely sunflower and wheat. Furthermore, fallow lands area taken place in the farm weightly The total population of this district includes 45.30 per cent and 54.70 percent of female and male respectively. The major part of tha labor force is provided by the families. 87,99 per cent of the total farming area is devoted to field crops, and 12,01 per cent allocated to miscellaneous vegetables 78,92 per cent of the total land is privately owned land, 2,33 per cent is under share croping, and 18,75 per cent is rented in. 74,65 per cent of wheat, 70,86 per cent of barley, 96,18 per cent of sunflower, 52,97 per cent of vegetable and 77,59 per cent of fruits produced on farms studied are sold. The average total income per farm is 18.347.888,31 Tl. The 59.76 par cent of this income is provided from farm activities and 40,24 per cent is provided from non off-farm activities. The consumption levels of food'stuffs per capita is higher than amounts that of rural areas in Turkey (except for fruits and vegetables). The share of food consumption of household is 34,39 per cent which is the highest of the total consumption expenditure. This is followed by expenditure for clothing 18,05 per cent heating, lighting and cleaning (13,60 per cent), educational cultural activities (5,66 per cent J, healthand medical care 13,74 per cent). The rest of the expenditures made for furniture, ornament, fees donation and. far other purposes. Income elasticity of consumption for different items are as follow; wheat 1-0,03^, meat 10,40), milk 10,90), margarine 1-0.02J, eggs (1,00). i- KEY WORDS: Living expenditure, Market supply, Farm income Total family income, Consumption, and Income elasticity of consumption.