Erken laktasyondaki sütçü ineklerde östrus belirlemede aktivite ölçer kullanımının reprodüktif performans üzerine etkilerinin araştırılması
The effects of the use of activity meter for estrous detection onreproductive performance of early lactation dairy cows
  1. Tez No: 851910
  2. Yazar: SEMRA ERGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KANCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Süt inekçiliği işletmelerinde östrusların belirlenmesi karlılığın önemli bir bileşenidir. İneklerin hareketlerini izleyen aktivite ölçerler, östrusların belirlenmesinde artarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada aile tipi bir işletmede erken laktasyondaki sütçü ineklerde östrus belirlemede aktivite ölçer kullanımının reprodüktif performans üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada erken laktasyondaki toplam 88 baş sağlıklı Holştayn inek kullanılmıştır. İnekler rastgele gözlem (n=44) ve otomatik östrus tespiti (n=44) gruplarına ayrılmıştır. Gönüllü bekleme süresi postpartum 49 gün olarak belirlenmiş ve takip eden 119 gün boyunca östruslar izlenerek belirlenen östruslarda suni tohumlama uygulanmıştır. Gözlemgrubunda östrusların belirlenmesi gözlem yoluyla günde 3 defa 20 dk olacak gerçekleştirilmiştir. Uygulama grubunda hayvanların boynuna takılan aktivite ölçer (Actimoo, Türkiye) ile ineklerin hareketliliği otomatik olarak takip edilmiştir. Gebelik muayenesi tohumlama sonrası 40 ± 7 günlerde transrektal ultrasonografi kullanılarak gerçekleştirilmiş, gebelik kayıpları 60-80. günlerde yapılan muayene ile belirlenmiştir. Elde edilen reprodüktif veriler normallik yönünden KolmogorovSmirnov testi ile, varyansların homojenliği yönünden ise Levene testi ile incelenmiştir. Değişkenlerin parametrik varsayımların sağlandığı durumda gruplar arası farklılığın belirlenmesi Student t test ile, varsayımların sağlanmadığı durumda ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heat detection in dairy farms is a major component of profitability. Activity meters that monitor the movements of cows are increasingly used to detect estrus. This study was aimed to evaluate the effects of using an activity meter to determine estrus on reproductive performance in dairy cows in early lactation in a family type farm. 88 healthy Holstein cows were used in the study. Cows were randomly allocated into observation (n=44) and automated estrus detection (n=44) groups. Voluntary waiting period was determined as 49 days postpartum andcows detected at estrus were artificially inseminated in following 119 days. The detection of estrus in the observation group was carried out by observation of cows for 20 minutes, 3 timesa day. In automated estrus detection group, the activity of the cows was automatically monitored with an activity meter (Actimoo, Turkey) attached to the neck of the animals. Pregnancy examination was performed using transrectal ultrasonography at 40±7 days after insemination, pregnancy losses were checked on days 60-80. Reproductive data obtained were analyzed with Kolmogorov-Smirnov test for normality and Levene test for homogeneity of variances. Statistical determination of the difference between the groups was used in cases where the parametric assumptions of the variables were met, and the Mann-Whitney U test was used when the assumptions were not met.